Zamknij
REKLAMA

Paszport covidowy coraz bliżej. Jest wstępna data!

15:15, 19.04.2021 | M.O. / Rzeczpospolita
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Paszporty szczepionkowe budzą wiele kontrowersji, ale już niedługo staną się faktem. Komisja Europejska jest coraz bliżej wprowadzenia dokumentu. Zaszczepieni mają mieć możliwość posługiwania się nim od 25 czerwca. 

O wprowadzeniu takiego dokumentu mówi się od kilku miesięcy. Na forum Europy na wprowadzenie paszportu covidowego naciskają głównie państwa, które żyją z turystyki. To takim krajom jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja zależy by dokument jak najszybciej wszedł w życie. 

Ma to dać możliwość posiadaczowi takiego paszportu swobodę podróżowania.  

Prace Komisji Europejskiej nad tym dokumentem są zaawansowane. Co będzie się kryło pod nazwą "paszportu covidowego"?

Będzie to ujednolicony europejski system, który będzie gromadził wszelkie informacje o jego posiadaczu w kontekście COVID-19. Zawarte będą tam informacje o szczepieniu jak i przeprowadzonych testach.

- Celem jest dostarczenie dowodu, że dana osoba została zaszczepiona, wyników testów tych, którzy nie mogli jeszcze otrzymać szczepionki i informacji o przejściu COVID-19. Cyfrowa zielona przepustka powinna ułatwić życie Europejczykom. Celem jest stopniowe umożliwienie im bezpiecznego przemieszczania się po Unii Europejskiej lub za granicą - w celach zarobkowych lub turystycznych - wyjaśnia Komisja Europejska.

Unia Europejska chce by dokument obowiązywał nie później niż 25 czerwca.

Jak mógłby działać taki dokument

Według Rzeczpospolitej mają go otrzymać osoby, które przyjmą dwie dawki szczepionki lub takie, które posiadają negatywny wynik testu na COVID-19. Polska, jak pisze "RZ" powołując się na wysokiej rangi urzędnika z Kancelarii Premiera jest gotowa na wprowadzenie takiego dokumentu. 

- Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – możemy przeczytać w Rzeczpospolitej. 

(M.O. / Rzeczpospolita)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%