Od dziś, 3 lipca, można składać wnioski o pożyczkę na pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. - Na ten rok nie ma żadnych limitów środków na „bezpieczne kredyty” - zapewnił minister rozwoju Waldemar Buda.
- Największe banki w kraju mogą już przyjmować wnioski o kredyty z rządową dopłatą do rat - chwali się ministerstwo rozwoju.
Obecnie znamy pięć banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie bezpiecznego kredytu 2%: dokonywania dopłat i udzielania gwarancji wkładu własnego. To PKO Bank Polski S.A., Bank PEKAO S.A., Alior Bank S.A., VeloBank S.A., SGB-Bank S.A.
Jak zapewnia minister rozwoju Waldemar Buda ze złożeniem wniosku nie należy się spieszyć. Szef resortu rozwoju zaznacza, że chciałby, by "wszystkie osoby, które odroczyły decyzję o zakupie mieszkania, mogły bez żadnych ograniczeń skorzystać z tego w 2023 r.".
- Nie trzeba pierwszego dnia czy pierwszego tygodnia spieszyć się i liczyć, że tylko te osoby w pierwszej kolejności będą mogły z tego programu skorzystać, bo nie ma żadnych limitów na 2023 r., więc zarówno 3 lipca, jak i 3 grudnia jest tak samo dobry z punktu widzenia zainteresowania się czy przyjścia do banku, złożenia wniosku o „bezpieczny kredyt 2 procent” - mówi.
Cała procedura w banku będzie wyglądała tak jak przy udzielaniu zwyczajnego kredytu hipotecznego. Doradca bankowy poprosi o skompletowanie dokumentów opisanych w wewnętrznych procedurach banku (np. potwierdzających sytuację finansową, źródło dochodu, informacje o kredytowanej nieruchomości). Z tą różnicą, że osoby zainteresowane bezpiecznym kredytem zostaną poproszone o wypełnienie dodatkowych formularzy w opracowanym przez dany bank wniosku kredytowym.
Cała reszta – czyli proces zakwalifikowania do programu – będzie się już dalej odbywał bez udziału wnioskodawcy.
Dla kogo bezpieczny kredyt 2%
Program Pierwsze Mieszkanie przeznaczony jest dla osób do 45 roku życia, zarówno singli jak i małżeństw oraz par w związkach nieformalnych, gdy posiadają przynajmniej jedno dziecko. Warunkiem jest brak własności domu lub mieszkania w przeszłości (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).
W przypadku gdy kredyt udzielany będzie małżonkom lub rodzicom co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Kredyt będzie mógł zostać udzielony do wysokości 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł. Państwo dopłaci do rat kredytu przez 10 lat.
Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
Źródłem dofinansowania będzie istniejący już Rządowy Fundusz Mieszkaniowy, zarządzany przez BGK, a którego źródłem zasilenia jest budżet państwa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz