Zamknij
REKLAMA

Harcerze na biwaku - "Powstańczy przystanek"

15:12, 06.03.2018 | 7WDH Feniks
REKLAMA
Skomentuj

W dniach 23-24 lutego 2018 r. 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska FENIKS w Szubinie zorganizowała biwak pn. „Powstańczy przystanek”. Jednym z głównych założeń tego biwaku były warsztaty rękodzielnicze pn. „Powstańcze wyzwania”, na których wykonywano rysunki o tematyce powstańczej, zakładki do książek, zawieszki na okno w barwach narodowych, powstańcze trefle oraz kolorowanki. Wykonano także kotyliony, które będą wyróżniać uczestników warsztatów podczas obchodów wszelkich świąt narodowych nadchodzących w tym roku.

Kolejnym punktem była lekcja historii o Powstaniu Wielkopolskim w Kcyni prowadzona przez dwóch lokalnych nauczycieli: Pana Marcina Lisieckiego oraz Pana Rafała Jankowskiego. Spacer połączono ze złożeniem symbolicznych kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym walki powstańcze w Kcyni. To ważny punkt w dziejach historii Powstania, bowiem właśnie między innymi poprzez Kcynię szła fala wyzwolenie dla Szubina. Dojechaliśmy również do Rynarzewa i Zamościa, a biwak rozpoczęliśmy od Pomnika-Mogiły Poległych Powstańców Wielkopolskich w Szubinie, gdzie również złożono kwiaty i znicze oraz oddano hołd poległym. „Przystanek” to nazwa symboliczna, która miała za zadanie zatrzymania się na chwilę w miejscach ważnych, poświęconych wydarzeniom i bohaterom, a także poległym, którzy złożyli ofiarę najwyższą – swoje życie za wolną Polskę. Wysłuchano rysu historycznego, poddano się zadumie i oddano cześć Bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Ważne jest, by pamiętać o tych miejscach nie tylko od święta, ale również podczas pozostałych dni w roku.

Podczas biwaku towarzyszyło nam śpiewogranie, przy którym miło płynął nam czas. Nie mogło zabraknąć także śpiewów patriotycznych, filmów o przebiegu Powstania Wielkopolskiego na naszych terenach, a także prezentacji i quizu o Powstaniu przygotowanych przez nasze druhny.

Na zakończenie biwaku z przyjemnością zjedliśmy tort z okazji Dnia Myśli Braterskiej, który ufundowali instruktorzy. Zostały również wręczone Książeczki Kompani Powstańczej w Szubinie, gdzie nadano stopnie oraz przyznano wyjątkowe sprawności harcerskie. Książeczki te będą służyły nam podczas innych przygód na trasach powstańczych w tym roku.

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji zadania: Gminie Szubin, Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie oraz komendzie naszego Hufca ZHP PAŁUKI w Smerzynie.

Zadanie publiczne pn. „POWSTAŃCZE WYZWANIA” współfinansowane zostało ze środków budżetu Gminy Szubin.


pwd. Tomasz Lewandowski
drużynowy
7 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej FENIKS w Szubinie,
im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego.


 

(7WDH Feniks)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone