Zamknij

Udział delegacji mundurowej z ZSP Szubin podczas uroczystości w Licheniu

14:47, 16.07.2019 | ZSP Szubin
Skomentuj
REKLAMA

13 lipca 2019 roku na zaproszenie Prezesa Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników w Bydgoszczy Bolesława Karandyszowskiego, uczestniczyliśmy w XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żołnierzy Górników i ich Rodzin do Sanktuarium NMP w Licheniu. Pielgrzymka ta miała szczególną wartość, w tym roku obchodzona była z racji 70. rocznicy powołania Wojskowych Górniczych Batalionów Pracy.

Biorąc czynny udział w tej patriotyczno-religijnej uroczystości wraz z Sztandarem szkoły podkreśliliśmy tym samym akcent współdziałania organizacji kombatanckiej z naszą młodzieżą szkolną m.in. we właściwym kształtowaniu ich postaw. Mogli oni spotkać się z żyjącymi jeszcze byłymi żołnierzami-górnikami i zapoznać się osobiście z tym niezbyt chlubnym okresem historii naszego Państwa. Pielgrzymka była dwudniowa, my uczestniczyliśmy w jej drugim dniu tj. w uroczystości patriotyczno-religijnej przy Pomniku "Wotum" Żołnierzy Górników następnie w intencyjnej, koncelebrowanej Mszy św. w Bazylice Licheńskiej.

Dziękujemy za zaproszenie, udział był dla nas zaszczytem i wyjątkowym przeżyciem. ZSP im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie współpracuje od 2014 roku z mieszkańcem Szubina, z wice-prezesem Związku kpt. nie podl. ob. służby wojskowej Stanisławem Jackiewiczem. Jak przystało na okrągły Jubileusz obchody te przeprowadzono zgodnie z Ceremoniałem wojskowym nadając im tym samym podniosły poziom. Uświetnili je żołnierze z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy wystawiając m.in. wojskową asystę honorową tj. wartę przy Pomniku, Poczet Sztandarowy 1 batalionu dowodzenia i zabezpieczenia oraz pododdział honorowy. Ponadto muzycy z Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy. Przy Pomniku „Wotum” odczytany został Apel Pamięci, oddana salwa honorowa i złożono kwiaty.

ZSP w imieniu Dyrektor Alicji Jaśkowiak oraz całej społeczności szkolnej w tym dniu wakacyjnym reprezentowali uczniowie kadeci klasy wojskowej IITL Klaudia Pozorska, Damian Klimek i Szymon Rutkowski, wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego szkoły oraz wychowawca klasy mjr rez. Jarosław Odrobiński. Delegację uzupełniła była uczennica klasy Marta Konopa.

tekst: mjr rez. Jarosław Odrobińsk

(ZSP Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%