Zamknij

Drzwi otwarte w Zespole Szkół w Szubinie

08:34, 21.04.2023 Zespół Szkół im. prof Emila Chroboczka w Szubinie Aktualizacja: 11:08, 21.04.2023

30 i 31 marca 2023 roku na terenie Zespołu Szkół, w godzinach od 8:00 do 17:00, odbyły się spotkania z pracodawcami, partnerami szkoły, pokazy klas wojskowych oddziałów przygotowania wojskowego, dynamiczne pokazy pierwszej pomocy, praktyczne zajęcia na strzelnicy pneumatycznej i wirtualnej, spotkania z nauczycielami i uczniami w zawodzie: technik logistyk, technik ekonomista, sprzedawca, cukiernik, fryzjer, były atrakcją główną.

Działania w ramach drzwi otwartych skumulowane były przede wszystkim na sali gimnastycznej, gdzie w pierwszej kolejności prezentowali się: logistycy z elementami pracowni magazynowo-logistycznej, fryzjerzy, cukiernicy, sprzedawcy, oddziały przygotowania wojskowego. Stanowiska doglądał STEFAN – manekin ewakuacyjny, który został zakupiony ze środków Rady Rodziców, zebranych podczas Pierwszego Balu Logistyka w 2019 roku.

Czasowym opiekunem był też kadet ubrany w zimowe maskowanie indywidualne (30 marca Mateusz Lis, 31 marca Szymon Brzykcy). Pierwsza pomoc demonstrowana była z wykorzystaniem pomocy naukowych: defibrylator ćwiczebny, mata edukacyjna: pozycja bezpieczna i schemat postępowania ABC, zestaw fantomów szkoleniowych (dorosły, dziecko, małe dziecko), kamizelka do ćwiczeń udrożnień zakrztuszeń, w przygotowaniu pozostawał zestaw pozoracji ran. Kolejne stanowisko –  Technik ekonomista to zawód prezentujący się szczególnie okazale. Stało się tak za sprawą włączenia w działania promocyjne Patrona klasy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce – oddział w Bydgoszczy.

Uczniowie klas pierwszych zapraszali do prowadzenia rozmowy w języku angielskim w ENGLISH CORNER. Tradycyjnie działała kawiarenka, gdzie opiekunowie grup szkolnych, rodzice, goście i uczniowie mieli możliwość skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Po raz pierwszy dzięki zaangażowaniu pana Tomasza Świtkowskiego zorganizowano wystawę sprzętu bushcraftowego. W salce obok była możliwość zapoznania się ze specyfiką zajęć pozalekcyjnych z samoobrony.

Ponadto uczniowie przygotowali plakaty, ulotki i prezentacje związane z zawodem. Należy podkreślić, że ekonomistki osiągnęły szczególny sukces zdając w 100% egzamin z drugiej kwalifikacji zawodowej w tym roku szkolnym-wiadomość z 31 marca. Wyjście z sali gimnastycznej zapewniało atrakcje przygotowane przez Kujawsko-Pomorską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy – Hufiec w Bydgoszczy.

Przez dwa dni towarzyszyli nam przedstawiciele 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Bydgoszczy, zachęcając do podjęcia nauki w oddziałach przygotowania wojskowego i wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. 30 marca dzięki współpracy z Kwidzyńskim Stowarzyszeniem Sportowo Kolekcjonerskim GWARD, oddział w Szubinie, zorganizowano wystawę broni: sportowej i kolekcjonerskiej. Wsparcia udzieliło Wojskowe Centrum Rekrutacji, które niezmiennie od zawsze reprezentował por Bartłomiej Budnik. Ciekawostką i atrakcją okazała się wizyta przedstawicieli Zakładu Karnego w Potulicach. Jak podkreśla ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber.

Obecność potulickich funkcjonariuszy miała dwa cele. Pierwszym z nich było przybliżenie tej formacji mundurowej tegorocznym absolwentom szubińskiej szkoły i zachęcenie do rozważenia wstąpienia w szeregi Służby Więziennej. Udzielono odpowiedzi na szereg pytań związanych z funkcjonowaniem instytucji totalnej oraz dotyczących codziennych obowiązków realizowanych w toku służby. Ochrona. Bezpieczeństwo. Resocjalizacja. Zdecydowanie wokół tych zagadnień skupiały się rozmowy z młodzieżą rozważającą scenariusze swojej przyszłości. Drugim celem obecności była promocja projektu pilotażowego polegającego na utworzeniu klasy technikum w zawodzie technik logistyk z dodatkowymi zajęciami w formie innowacji pedagogicznej z zakresu Służby Więziennej. Tej młodszej młodzieży szkolnej funkcjonariusze potulickiego więzienia przybliżyli cel i zadania jakie przyświecają Służbie Więziennej. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z tematyką zajęć, głównymi obszarami edukacyjnymi jakie będą realizowane w ciągu roku szkolnego z zakresu penitencjarystyki.

W tym roku towarzyszyli nam również przedstawiciele Dekorglass Zakład Produkcyjny Huta Szkła z Turu, którzy przekazywali ósmoklasistom informacje  o możliwości kształcenia w klasie patronackiej w ramach Branżowej Szkoły I Stopnia.

Huta Szkła zachęca do podjęcia praktycznej nauki zawodu w zawodzie tokarz frezer, ślusarz. Ponadto DEKORGLASS to również szerokie możliwości pracy w przeróżnych zawodach od operatora CNC do grafika komputerowego.

Na Sali gimnastycznej prezentowany był najnowszy film promocyjny Zespołu Szkół, na interaktywnym monitorze, pozyskanym w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz filmy dokumentujące przedsięwzięcia klas wojskowych.

W drodze na strzelnicę pneumatyczną wszyscy uczestnicy drzwi otwartych mieli okazję zapoznać się z wystawą prywatnych obiektów radiowych. Wystawa mogła być zorganizowana dzięki Witoldowi Błasiakowi. ”100 odbiorników na 100 urodziny” to wystawa, która jest pomysłem na świętowanie 100 rocznicy funkcjonowania Firmy ELTRA, która obecnie ma swoją siedzibę w Lipnikach.

Obiektami, które szczególnie chętnie odwiedzili ósmoklasiści były szkolne strzelnice: pneumatyczna i wirtualna. Plac wewnętrzny był opanowany przez działania taktyczne klas wojskowych współpracujących z oddziałami przygotowania wojskowego. Zainteresowaniem cieszył się również internat, który jest dobrym rozwiązaniem dla uczniów z trudnym połączeniem komunikacyjnym. Uczniowie klas ósmych mogli zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania internatu poprzez zdjęcia wielu działań i atrakcji jakie dzieją się w czasie wolnym. Podział działań na etapy umożliwił gościom podążanie za biegiem akcji.

Na zakończenie obserwatorzy podziękowali kadetom wielkimi brawami. Atrakcje pirotechniczne zapewnił nauczyciel klas wojskowych. Wśród odwiedzających byli uczniowie klas 8 w grupach zorganizowanych z miejscowych szkół (w tym także AMBASADORZY, biorący udział w TRAFIONYCH FERIACH) oraz goście z powiatu żnińskiego i powiatu gnieźnieńskiego. Łącznie Zespół Szkół w tych dniach odwiedziło blisko 300 zainteresowanych.

(Zespół Szkół im. prof Emila Chroboczka w Szubinie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%