Zamknij
REKLAMA

Uroczystość Wszystkich Świętych w Szubinie

21:16, 01.11.2018 | M.R
REKLAMA
Skomentuj

1 listopada w święto Wszystkich Świętych odwiedziliśmy groby naszych bliskich. Tradycyjnie przed mszą św. celebrowaną przez kapłanów z szubińskich parafii odbyła się procesja alejkami szubińskiego cmentarza, podczas, której modlono się za zmarłych. Mszę za wszystkich zmarłych odprawił ks. dziekan Tadeusz Lesiński, słowo Boże wygłosił ks.Szymon Lewandowski.

Dzień Wszystkich Świętych przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy chrześcijanin, niezależnie od konkretnej drogi życia, jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar życzliwości Boga. Ponieważ Stwórca powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmiemy od Boga dar świętości. Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych) przypadającego na 2. listopada. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

O godz. 19.00 odbył się coroczny wieczór poezji, podczas którego uczniowie i parafianie wraz z duszpasterzami przedstawili zebranym wybrane wiersze o Zaduszkach spisywane od dziesięcioleci prze wybitnych polskich poetów. Zatrzymaliśmy się nad tajemnicą śmierci i przemijania pamiętając, że jako chrześcijanie dążymy do niebiańskiej chwały w Królestwie Niebieskim.

Ofiary zbierane na cmentarzu przeznaczone były na Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Natomiast przed cmentarzem Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, po raz czwarty w Szubinie zbierało datki na renowację mogił powstańców, w tym roku zbierano na odbudowę pomnika Powstańców Wielkopolskich w Szubinie >>>>

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

mm

5 1

Jak do tych wszystkich zdjęć robionych bez zgody i wiedzy osób fotografowanych ma się RODO?! 06:55, 02.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone