Zamknij
REKLAMA

5 listopada wchodzą zmiany w przepisach drogowych - warto je znać !!!

08:32, 03.12.2019 | KPP Nakło
Skomentuj
REKLAMA

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza zmiany dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na „suwak”. Warto, aby ci wszyscy, którzy nie znają wprowadzanych zmian, się z nimi zapoznali.

Podpisana przez Prezydenta RP w dniu 5 listopada 2019 roku nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zacznie obowiązywać po upływie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: "Nowe przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów".

Nowe przepisy dookreślają zasady tworzenia przez kierowców przestrzeni dla przejazdu służb ratunkowych oraz ustępowania pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym. I tak, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby pojazdy ratunkowe mogły swobodnie przejechać. Zapoznać się ze sposobem tworzenia „korytarza życia” można oglądając spot pn.: "Życie ma pierwszeństwo”. Spot ten dostępny jest na stronach  http://www.zyciemapierwszenstwo.pl.

W przypadku jazdy na „suwak” przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Ustalają ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

(KPP Nakło)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

SuwakSuwak

1 1

Pomimo zmiany w przepisach Janusze będę i tak kurczowo trzymali się tylnego zderzaka drugiego Janusza. '' bo cwaniak nie chce grzecznie czekać i ciśnie do końca pasa zwężajacego '' Szybciej wszyscy umrą niż zastosują się do nowych przepisow. 16:37, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz