Zamknij
REKLAMA

Hulajnoga - co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

12:47, 24.03.2021 | materiały partnera

W ostatnim czasie nastąpiła ogromna popularyzacja hulajnóg, które chociaż jeszcze niedawno kojarzyły się głównie z najmłodszymi osobami, dziś z wielką chęcią używane są również przez dorosłych. Popularyzacja ta w dużym stopniu nastąpiła dzięki dużym miastom, w których zaczęto umożliwiać wynajęcie hulajnogi na pewien okres czasu, tak jak od dłuższego już czasu możliwe to było z rowerami. 

Obecnie hulajnogi wykorzystywane są jako alternatywa dla rowerów, a w metropoliach nawet widok ubranego w garnitur biznesmena jadącego na spotkanie hulajnogą nie jest widokiem szczególnie rzadkim. Polacy bez wątpienia pokochali hulajnogi. W tym krótkim poradniku przyjrzymy się im bliżej i odpowiemy na pytanie - na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Hulajnoga rekreacyjna, czy wyczynowa?

Hulajnogi są wizualnie do siebie dość podobne, przez co można odnieść błędne wrażenie, że niczym szczególnym się one między sobą nie różnią. W rzeczywistości istnieją różne rodzaje hulajnóg i inny model wybierze się dla dziecka, a inny dla osoby dorosłej; tak samo inny do powolnej jazdy po parku, a inny przeznaczony do bardziej agresywnej jazdy.

Hulajnogi rekreacyjne idealnie nadają się jako pierwsza hulajnoga. Doskonale sprawdzi się do prostych trach, jak na przykład z domu do szkoły lub do pracy. Hulajnoga tego typu będzie dobrym rozwiązaniem również dla najmłodszych użytkowników. 

Dla osób, które preferują bardziej agresywny styl jazdy lub używają hulajnogi również do wykonywania różnorakich tricków oraz ewolucji, odpowiednim wyborem będzie hulajnoga wyczynowa. Hulajnogi tego typu cechują się znacznie wyższą wytrzymałością oraz odpornością na wszelkiego rodzaju uderzenia, otarcia czy upadki, które przy wyczynowej jeździe zwykle są nieuniknione.

Dla osób, które ja hulajnodze planują pokonywać większe dystanse, przygotowano kolejny typ tego pojazdu - hulajnogi turystyczne. Cechują się one większym rozmiarem oraz większą średnicą kół, które przekraczać mogą nawet 180 milimetrów. Większy rozmiar to gwarancja większego komfortu oraz wygody podróży. 

Hulajnogi - na co zwrócić uwagę?

Najtańsze modele hulajnóg zwykle wyposażone są w plastikowe kółka uniemożliwiające wymianę łożysk - odradzamy tego typu zakupy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy hulajnoga oferuje możliwość regulacji wysokości kierownicy - co pozwoli na dostosowanie jej wysokości do naszej budowy ciała.

Jeśli zależy nam na przenośności hulajnogi, warto zwrócić uwagę zarówno na jej wagę oraz czy jest ona składana - złożenie hulajnogi znacznie zmniejsza jej rozmiar, umożliwiając np. łatwiejsze schowanie jej w bagażniku. Wybierając hulajnogę turystyczną, warto wybrać taką z kółkami wykonanymi z gumy lub kauczuku - poprawia to zarówno komfort jazdy, jak i przyczepność.

A może hulajnoga elektryczna?

Oprócz hulajnóg napędzanych siłą naszych nóg, istnieją również takie napędzane elektrycznie. Pierwsze są lepszym rozwiązaniem, jeśli oczekujemy od hulajnogi pozytywnego wpływu na naszą kondycję oraz zdrowie. Hulajnogi elektryczne to oczywiście mniejszy wysiłek oraz wyższy komfort użytkowania - ale również i wyższa cena.

Kupując hulajnogę elektryczną, warto zwrócić na hamulce, w jakie jest ona wyposażona. Najwyższą jakość i niezawodność oferują hamulce hydrauliczne. Aspektu tego nie należy lekceważyć - hulajnogi elektryczne poruszają się ze stosunkowo wysokimi prędkościami, a kiepskie hamulce mogą stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla otoczenia, jak i ciebie samego.

Gdzie najlepiej kupić hulajnogę? Zalecamy unikania marketów - oferowane tak tanie modele zwykle cechują się niską jakością. Duży wyborem modeli w atrakcyjnych cenach znaleźć można na przykład na allegro.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%