Zamknij
REKLAMA

Jak prasować firany ażurowe?

00:00, 21.05.2021 | materiały partnera

Właściwa pielęgnacja dekoracji okiennych jest niezbędna do tego, by tkaniny elegancko się prezentowały i zachowały swoje piękno na dłużej. Pranie oraz prasowanie może być jednak nieco problematyczne. Jeżeli chcemy uniknąć szpecących firankę zagnieceń, warto odpowiednio przygotować ją do prania, co zdecydowanie ułatwi późniejsze prasowanie. Delikatność niektórych materiałów i ich specjalne właściwości wymagają specjalnego traktowania.

Firany ażurowe – przygotowanie do prasowania

Firany ażurowe charakteryzują się delikatnym splotem, tworzącym urocze prześwity. Efektowne wzory w postaci ozdobnych pasm ozdabiają najczęściej firany z tiulu, żakardu lub proste panele. Czyszczenie firan ażurowych zgodnie z zaleceniami producenta powinno być w pełni bezpieczne. Jeżeli jednak nie mamy takich wskazówek, można zastosować uniwersalne sposoby. Przed praniem ręcznym należy złożyć firanki w kostkę, po czym uprać w letniej wodzie i delikatnym detergencie. Następnie wypłukać, a następnie wysuszyć. Firany, które można prac w pralce, pierzemy w niskiej temperaturze i w programie bez wirowania. Dzięki temu firany nie będą tak bardzo pogniecione.

Firany ażurowe z tiulu

Ażurowy tiul to delikatna tkanina wymagająca szczególnej ostrożności. Zbyt wysoka temperatura zniszczy je, podobnie jak stopa żelazka, którą możemy niechcący zaciągnąć materiał. Przed prasowaniem lepiej sprawdzić, czy dobrana temperatura, nie uszkadza firanki. Pomocna będzie także nakładka, chroniąca materiał przed wysokimi temperaturami. Świeżo uprane firany można wyprasować przy użyciu gorącej pary. Zwracamy uwagę, by żelazko było nastawione na najniższą temperaturę, oznacza ją zwykle pojedyncza kropka. Drobne zagniecenia możemy zaprasować na już powieszonej firance. Wystarczy użyć żelazka z generatorem pary.

Firana żakardowa w ażurowy wzór

Podobnie jak w przypadku firan z tiulu przed prasowaniem firany żakardowej należy wykonać próbę na obrzeżu tkaniny. Pozwoli to dobrać odpowiednią temperaturę żelazka. Aby uchronić wzory na firance, warto prasować ją po drugiej stronie lub przez wilgotną ściereczkę. Jeżeli tkaninę wzbogacono o srebrne dodatki, nie używamy pary, aby nie straciły połysku. Z kolei mieszanki włókien prasujemy, dopasowując temperaturę do najbardziej wrażliwego włókna. Firany ażurowe o wzorach strukturalnych i wypukłych traktujemy bardzo delikatnie, nie dociskając zbyt mocno do powierzchni deski do prasowania.

Prasowanie paneli ażurowych

Idealne krawędzie i laserowo wycinane wzory na panelach ażurowych sprawiają, że te proste ozdoby okienne to najbardziej efektowne firany ażurowe. Prasowanie paneli należy wykonywać z ogromną ostrożnością. Większość firan dobrze znosi temperaturę 110 stopni Celsjusza. W zależności od rodzaju użytego materiału – lekkiego i zwiewnego lub sztywniejszego, dobieramy odpowiednią temperaturę. Grubsze tkaniny mogą bowiem być oporne i trudne do wyprasowania w najniższej temperaturze.

Firany ażurowe oraz inne modele firan, również takie, które nie wymagają prasowania, oferuje sklep internetowy Tendina.pl.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%