Zamknij
REKLAMA

Jak zacząć biegać - instrukcja krok po kroku

09:48, 14.06.2021 | materiały partnera

Jak zacząć biegać ? Ubierz wygodny strój, załóż sportowe buty i wyjdź z domu. Rozpocznij swoją przygodę, rozruszaj ciało i wypracuj kondycję. Czego unikać, jak zrobić to bezpiecznie i w zgodzie ze zdrowiem? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdzie w naszym tekście!

  1. Jak zacząć biegać ? Podstawy dla początkujących
  2. Czy potrzebujesz jakiegoś sprzętu - czyli jak zacząć bieganie
  3. Czas start – biegniemy po zdrowie

Jak zacząć biegać ? Podstawy dla początkujących

Jak zacząć biegać ? Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie czy twoje ciało jest gotowe aby zacząć bieganie? Podstawowe badania krwi powiedzą w jakiej kondycji jest twoje ciało i czy jesteś zdrowy. EKG pozwoli sprawdzić, czy twoje serce jest gotowe aby rozpocząć bieganie i nie zmaga się z żadną niewydolnością. Po drugie wykonaj próbę wysiłkową, która dodatkowo potwierdzi, czy nie zmagasz się z jakąś niewydolnością. Jeśli wszystko jest w porządku możemy działać. Jak rozpocząć bieganie? Przede wszystkim świadomie, z głową i dla zdrowia. Rozwój powinien następować proporcjonalnie do naszych możliwości. W sposób bezpieczny i równomierny, pozwalający realizować wymarzone cele. Pomocna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty, który powie nam jak rozpocząć bieganie.  Wskaże, gdzie w naszym ciele są napięcia, na czym powinniśmy się skupić, oraz które partie mięśniowe wymagają wzmocnienia.

Czy potrzebujesz jakiegoś sprzętu - czyli jak zacząć bieganie

Najważniejszą garderobą w życiu biegacza są dobre buty do biegania. Dlatego na pytanie jak zacząć bieganie odpowiedź jest prosta. Trzeba wyposażyć się w wygodne, sportowe buty. Nie muszą być markowe i bardzo drogie. Na takie przyjdzie jeszcze czas. Jeśli spodoba ci się biegania,  oczywiście warto w takie zainwestować. Zapewnią większy komfort biegania i zredukują ewentualne urazy. Kolejnym elementem garderoby, niezbędnym dla pań, jest odpowiedni biustonosz sportowy. Można udać się do brafitterki lub zakupić go w sklepie sportowym. Jest to element konieczny, aby zacząć bieganie z pełną wygodą przy jednoczesnej ochronie kręgosłupa. Dobry stój do biegania to taki, który nie ogranicza naszych ruchów. W biegu nic nie powinno krępować stawianych kroków. Dobre odzieży po prostu nie czuć.

Czas start – biegniemy po zdrowie

Dobry trening składa się z trzech faz. Każdy bieg rozpoczynamy od rozgrzewki, następnie część główna wysiłku fizycznego, a na koniec słodzenie i wyciszenie organizmu. Jak rozpocząć bieganie? Od maszerowania! Osoby początkujące mają osłabiony układ ruchu. Marsz ułatwi mięśniom i stawom przyjmowanie obciążeń wynikających z biegania. Po chwili można już przejść do pierwszy, marszobiegowych treningów. Marsz przeplatany z truchtem będzie idealny.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%