Zamknij

Jak osuszyć piwnicę, mieszkanie, biuro po zalaniu?

08:48, 18.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:54, 18.08.2021
Wielkie sprzątanie po zalaniu na skutek silnych opadów deszczu. Zalany dom, jak osuszyć piwnice po zalaniu i powodzi?


W ostatnim czasie często słyszymy o gwałtownych, niespotykanych dotąd zjawiskach atmosferycznych. Trąby powietrze, grad wielkości piłki do tenisa czy bliskie potopu ulewy coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Skutkiem ekstremalnej pogody często są zalania domów, mieszkań czy pomieszczeń gospodarczych. Jako najniżej położone, bardzo narażone na podtopienie są piwnice najniższych kondygnacji. Zgromadzone tam przedmioty i sprzęty ulegają zniszczeniu, a straty materialne są często bardzo duże. Nie zawsze da się te rzeczy uratować, zawsze jednak można pomieszczenia piwniczne doprowadzić do stanu używalności. Jak wygląda osuszanie mieszkania po zalaniu?

Sprzątanie po zalaniu- osuszanie mokrych ścian


Jeśli chcemy, aby nasza piwnica osiągnęła znowu właściwy stan techniczny i dobrze spełniała swoje funkcje, warto powierzyć osuszanie profesjonalnej firmie. Gruntowne sprzątanie po zalaniu to w obecnych czasach temat niezwykle aktualny. Profesjonalna firma, która zajmuje się usuwaniem szkód po zalaniach, to  przedsiębiorstwo, które powinno posiadać nowoczesny sprzęt do osuszania ścian po zalaniu, a także wyszkolonych pracowników, którzy sprawnie i fachowo wykonają czyszczenie po zalaniu. Samodzielne wykonywanie prac osuszających może nie przynieść oczekiwanych przez nas rezultatów.

Mów się, że do usunięcia wody  najlepiej użyć jest pompy zanurzeniowej. Urządzenie to posiada hermetyczną obudowę i bardzo dobre parametry maksymalnego zanurzenia.  Przy 10-metrowej długości przewodu zasilającego i solidnej konstrukcji jest pompa zanurzeniowa, jest niezawodna. Te mocniejsze potrafią odpompować nawet do 10 metrów sześciennych na godzinę. 


Gdy woda z piwnicy zostanie wypompowana, można przystąpić do osuszania ścian po zalaniu. Nie tylko zawilgocone ściany budynku, ale i podłogi są doskonałym podłożem dla rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego też należy bezwzględnie pozbyć się nadmiaru wilgoci ze ścian. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się osuszacze absorpcyjne i  połączone z nimi nagrzewnice. Z pomocą specjalistycznych urządzeń do osuszania można przywrócić właściwe warunki wilgotnościowe w zalanym obiekcie. Bardzo często urządzenia te podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, co powoduje parowanie wody ze ścian i podłóg. Odpowiednia cyrkulacja powietrza, czyli wymiana powietrza z piwnicy z powietrzem z zewnątrz, dopełnia proces suszenia, który najczęściej rozpoczyna dopiero proces czyszczenia miejsca po zalaniu.

Czyszczenie po zalaniu pomieszczeń mieszkalnych

Firmy sprzątające po zalaniach korzystają z różnych typów osuszaczy przemysłowych. Oceniając ich przydatność, kierują się przede wszystkim wydajnością, mierzoną ilością wody usuniętej z powietrza w ciągu godziny. Nie bez znaczenia jest także wygoda użytkowania, czyli odpowiednie gabaryty oraz   duża ilość parametrów i funkcji. Urządzenia najnowszej generacji wyposażone są w kartę SIM i za pomocą sieci 5G, transmitują dane bezpośrednio do komputera technika monitorującego proces osuszania. Wiadomo, że maszyny do osuszania powinny pracować około 20 godzin na dobę, w przypadku przypadkowego wyłączenia urządzenia, technik ma możliwość jego ponownego włączenia. 
 

Urządzenia do osuszania mokrych ścian budynku


W pomieszczeniach o niskich temperaturach, a takimi jest większość piwnic, doskonale sprawdza  się osuszacz adsorpcyjny. Jest wydajny, bez względu na to, jaka temperatura panuje wokół. Działa z różnymi środkami suszącymi. W tej grupie osuszaczy najbardziej popularny jest osuszacz obrotowy. Wilgoć jest w nim wciągana przez tzw. koło sorpcyjne. Jest ono zbudowane jak plaster miodu. Woda z wnętrza koła usuwana jest za pomocą sprężonego powietrza do zbiornika na wodę bądź odprowadzana za pomocą węża wodnego. Praktyka wskazuje, że osuszacze adsorpcyjne ze względu na hałas, rzadko używane są w gospodarstwach domowych. W branży mówi się, iż lepiej sprawdzają się w na dużych halach produkcyjnych,  czy też w budownictwie.
Inne rozwiązanie stanowi osuszacz kondensacyjny, który świetnie sprawdza się w osuszaniu po zalaniach niewielkich powierzchni, w tym piwnic. Wykorzystuje on proces skraplania wody.  Powietrze pobrane z otoczenia przepływa przez parownik, czyli układ chłodniczy. Na jego powierzchni zbierają się kropelki wody, które spływają do odpływu bądź zbiornika na wodę. Suche i zimne powietrze trafia do skraplacza, gdzie jest podgrzewane, po czym wraca do pomieszczenia. Tam ponownie wchłania wilgoć i proces się powtarza. Zakończy się, gdy stopień wilgotności powietrza osiągnie właściwy poziom. Jest grono osób prywatnych, którzy chętnie wypożyczają ten sprzęt, do czyszczenia po wybiciu kanalizacji, gdzie nastąpiło zalanie.

Dezynfekcja pomieszczeń mieszkalnych po zalaniu i podtopieniu

Gdy powietrze w piwnicy jest już wystarczająco suche, należy pomyśleć o kompleksowej dezynfekcji zalanych pomieszczeń piwnicznych. Profesjonalna firma doradzi, jaki sposób odkażania po zalaniu będzie w danym przypadku najlepszy. Specjalistyczna firma, fachowo też przeprowadzi zabieg, który spowoduje, że z pomieszczeń piwnicy można będzie bezpiecznie korzystać. Bardzo skuteczną, nowoczesną i bezpieczną metodą pozbycia się zagrożenia biologicznego jest ozonowanie zalanych pomieszczeń.


Ozonowanie zalaniach pomieszczeń, wielkie sprzątanie po powodzi

W laboratoriach dowiedziono, iż ozon jest odmianą tlenu ze zwiększoną ilością atomów. Posiada on trójatomową budowę, gdzie trzeci atom doskonale wchłania wszelkie zanieczyszczenia po zalaniu. Ozon, emitowany za pomocą generatora, dociera do najbardziej niedostępnych i trudnych w dotarciu miejsc, W piwnicach z reguły jest ich dużo, szczególnie w starych budynkach. Zabija wszelkie bakterie i wirusy oraz pomaga skutecznie w sprzątaniu po zalaniu. Ozon niszczy także zarodniki grzybów i pleśnie powstałe na mokrych ścianach. Po kontakcie z ozonem powierzchnie pozostają nienaruszone. Tri tlen (to inna nazwa ozonu), posiada także zdolność likwidacji  przykrych zapachów, w tym zgnilizny i stęchlizny, które bardzo często obecne są w pomieszczeniach po zalaniach. Po użyciu ozonu można również usunąć grzyba ze ściany, a w zdezynfekowanym pomieszczeniu pozostanie świeży i przyjemny zapach. Ostatnim etapem osuszania po zalaniu będzie wietrzenie. Gdy przeprowadzimy wywietrzenie piwnicy, stanie się ona  absolutnie bezpieczna dla zdrowia i ponownego użytkowania. 
 

Podsumowanie

Ekstremalne zjawiska  atmosferyczne na całym świecie są  coraz bardziej nieprzewidywalne. Gwałtowne ulewy i burze powodują, że zalania dotykają nas częściej niż kiedyś. Dziś usługi osuszania po zalaniu, realizowane są nie tylko, kiedy mamy do czynienia z wybiciem kanalizacji czy fekaliami. Niestety coraz częściej mamy do czynienia za wylewem rzek i obfitymi opadami deszczu. Dziś zmiany klimatyczne dzieją się na naszych oczach. Najbardziej groźne są powodzie na terenach nisko położonych i tych, gdzie stan rzek  może stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Profesjonalna izolacja ścian budynku i podłóg w piwnicy stanowi pewne rozwiązanie, ale czy to jest dobra droga?
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%