Zamknij

3 powody, dla których warto oddawać rzeczy na skup molibdenu?

10:01, 18.08.2021 | materiały partnera

Molibden – charakterystyka i zastosowanie

Molibden to metal rzadki niezbędny w wielu sektorach, m.in.: lotniczym, zbrojnym, stalowym, naftowym, elektronicznym. Pierwiastek wyróżnia się wysoką odpornością na wysokie temperatury oraz doskonałym przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Stąd też znajduje zastosowanie w produkcji stopów stali. Jego niewielki dodatek sprawia, że metale stają się bardziej odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne lub wysokie temperatury.

Molibden występuje w postaci:

  • blaszek lub drutów (np. pochodzących z pieców grzewczych oporowych),
  • wałków,
  • proszków oraz pyłów.

Skup złomu – dlaczego warto oddawać rzeczy zawierające molibden?

Z roku na rok rośnie zainteresowanie surowcami z rynku wtórnego. Aby sprzedać odpady, wystarczy dostarczyć przedmioty zawierające molibden do wybranego punku, jak np. zlomskup.eu. Przy większej ilości rzeczy można umówić się na odbiór złomu z wybranego miejsca – znaczna część skupów dysponuje bazą transportową. Dlaczego dostarczenie materiałów do recyklingu to dobry pomysł? Poniżej lista powodów:

Powód 1: Ochrona środowiska naturalnego

Wydobywanie pierwiastka wiąże się z dużym zużyciem energii oraz emisją gazów i zanieczyszczeń do atmosfery. Pozyskanie pierwiastka z rynku wtórnego stanowi sposób na ochronę środowiska. Dodatkowo nieuporządkowane odpady, często pozostawione bez nadzoru, mogą negatywnie wpływać na faunę i florę.

Powód 2: Ograniczone złoża naturalne

Molibden występuje naturalnie w skorupie ziemskiej. Największe wydobycie odnotowuje się w Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz Chile. Tymczasem naturalne złoża pierwiastka są ograniczone. Intensywna eksploatacja spowoduje, że prędzej czy później – surowca będzie brakować. To z kolei negatywnie odbije się na całej gospodarce światowej.

Powód 3: Sposób na dobry zarobek

Oddanie niepotrzebnych rzeczy zawierających molibden na skup pozwala na podreperowanie budżetu. Aktualnie cena za kilogram tego surowca waha się w przedziale od 20 do 65 zł. Kwota ta zależy przede wszystkim od zawartości czystego molibdenu w dostarczonym materiale. Żeby to ocenić używa się spektrometrów. Im więcej pierwiastka w stopie, tym wyższa stawka. Znaczenie mają również aktualna sytuacja rynkowa oraz notowania giełdowe.

Oddaj odpady na skup molibdenu!

W sytuacji, kiedy naturalne złoża systematycznie maleją, a wydobycie nie sprzyja ochronie środowiska, recykling odpadów wydaje się idealnym rozwiązaniem. Jak podaje organizacja ekologiczna WWF, od 1970 r. pozostawiany przez ludzi ślad ekologiczny przekracza tempo regeneracji planety. Dodatkowo na skutek emisji zanieczyszczeń do środowiska blisko 1/5 gatunków dzikich zwierząt jest zagrożonych wyginięciem [1]. Te dane dają do myślenia. Oddawanie materiałów na skup złomu wydaje się zatem koniecznością!

Źródło:

  1. Living Planet Report 2020, WWF.
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%