Zamknij

Co powinien wiedzieć każdy pracujący w UK?

artykuł sponsorowany + 11:04, 27.10.2021 Aktualizacja: 11:04, 27.10.2021
Skomentuj

Pracę za granicą często rozpatrujemy głównie z perspektywy zarobków. W sytuacji nieporozumień lub, co gorsza, kłopotów dociera do nas, że prawo pracy w danym kraju może być inne niż w naszym. Co powinniśmy wiedzieć, wyjeżdżając do pracy w UK? Co zmienia Brexit w sytuacji Polaków pracujących w Anglii?

Praca w UK – prawa i obowiązki pracownika

W UK pewne grupy ustaw regulują stosunki pracodawcy i pracownika, nie istnieje natomiast kodeks pracy, w związku z czym to umowa o pracę reguluje kwestie praw i obowiązków pracownika. W zależności od umowy prawa pracowników mogą się różnić, zatem warto swoją umowę przeczytać, by wiedzieć, na czym się stoi. Wspomniane ustawy to m.in.

  • Employment Rights Act z 1996 r.
  • National Minimum Wage Act z 1998 r. – określa minimalne płace pracownicze na danym stanowisku
  • Equality Act z 2010 r. – dotyczy wszelkich kwestii dyskryminacji, równości wynagrodzeń niezależnie od płci, narodowości, wyznania
  • Working Time Regulations 1998 r. – określa czas wolny od pracy, wymiar godzinowy, przysługujące przerwy
  • Health and Safety at Work etc. Act 1974 r. – dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wśród najważniejszych praw pracowniczych wymienia się te dotyczące równości wobec kobiet i mężczyzn, minimalnego okresu wypowiedzenia i limitów dotyczących czasu pracy, który nie powinien przekraczać 48 godzin tygodniowo. Najważniejsze obowiązki pracownika dotyczą natomiast lojalności wobec pracodawcy, wykonywania poleceń (rozsądnych i legalnych) w sposób odpowiedzialny. Obowiązek dotyczy też dostosowywania się do zmian i dania pracodawcy odpowiedniego okresu wypowiedzenia.

Pracodawca i jego obowiązki

Pracodawca przede wszystkim powinien chronić zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Powinien poinformować o wszelkich zagrożeniach, na jakie naraża praca na danym stanowisku, jasno sformułować zasady, których pracownicy powinni przestrzegać, by minimalizować ryzyko.

Pracodawca powinien zapewnić instruktaż i szkolenia na danych stanowiskach, jeśli to konieczne zapewnić odzież ochronną. Obowiązkiem pracodawcy jest też posiadanie ubezpieczenia OC. W miejscu pracy powinna być dostępna księga wypadków i zdarzeń w pracy, w której pracodawca powinien odnotowywać wszelkie zdarzenia dotyczące zdrowia i urazów pracowników.

Brexit a sytuacja polskich pracowników

Do 1.10.2021 r. trwał okres przejściowy, po którym nastąpił powrót wiz i pojawił się punktowy system migracyjny w UK. Dla osób, które minimum 5 lat mieszkały już na Wyspach, nic się nie zmienia, bo z automatu uzyskują status settled uprawniający do starania się o obywatelstwo brytyjskie. Polacy zamieszkujący w UK mniej niż 5 lat mogli do 30.06.2021 r. ubiegać się o status pre-settled. Po Brexicie nadal można starać się o pracę w UK, jednak wymaga to już starania się o wizę, która może kosztować nawet kilka tysięcy zł.

Uzyskanie wizy zależne jest od punktów migracyjnych, a te można uzyskać na podstawie znajomości języka, wykształcenia, kwalifikacji, doświadczenia. Tu najwięcej zależy od potencjalnego pracodawcy, który musi wyrazić chęć zatrudnienia i wydać pracownikowi zezwolenie na pracę. W przypadku pracy sezonowej również wymagane jest zezwolenie pracodawcy przy składaniu wniosku o wizę oraz wykazanie, że posiada się minimalną kwotę na pobyt w UK przez 3 miesiące. Na tyle bowiem wydawana jest wiza dotyczącą pracy sezonowej. Kwota, o której mowa ustalona jest na 1270 £.

Więcej informacji o kodeksie pracy w UK na stronie https://insito-odszkodowania.uk/porady-prawne/prawo-pracy-w-uk/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu itvszubin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%