Zamknij

Jakie są cechy dobrego rekrutera?

11:04, 05.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:05, 05.11.2021

Co to znaczy dobry rekruter wiedzą tylko ci, którzy kiedykolwiek zmagali się z problemem nieplanowanych odejść pracowników, utrzymującymi się brakami kadrowymi, niemożnością znalezienia odpowiednich kandydatów na stanowiska.

Niekończące się procesy rekrutacyjne nieprzynoszące zadowalających efektów czy zła atmosfera zespołu, tym samym mniejsza motywacja i identyfikacja z celami firmy, to wszystko ostatecznie przekłada się na konkurencyjność i sukces organizacji. W razie tego typu problemów dobra rekrutacja może okazać się kluczem do sukcesu. Jakie cechy musi mieć dobry rekruter? To na pewno zestaw wielu cech, którym nie każdy jest w stanie podołać.

Cechy dobrego rekrutera – pakiet startowy

Na samym początku zadaniem rekrutera jest odszukanie i pozyskanie kandydatów. Tu ważna będzie kreatywność, inicjatywa i umiejętności sprzedażowe. Najpierw trzeba zrobić pełny research rynku kandydatów, a do tego trzeba wykazać się inicjatywą w wychodzeniu poza znany zestaw bezpiecznych zachowań, typu zamieszczenie ogłoszeń i wydzwanianie do kandydatów zgromadzonych w bazie danych. Współczesna technologia, a wraz z nią portale społecznościowe, fora, to wszystko miejsca, w których można poszukiwać ludzi nawet tych, którzy aktualnie nie szukają pracy.

Gdy już się ich znajdzie, nadchodzi pora na wykazanie się naszymi zdolnościami perswazyjnymi i sprzedażowymi. Trzeba przecież, kogoś niezainteresowanego zmianą pracy przekonać do zmiany zdania. W tym celu trzeba umiejętnie przedstawić wizerunek firmy i zalety proponowanego stanowiska.

Pakiet plus – cechy budujące dobre relacje

Wysokie kompetencje interpersonalne są decydujące w nawiązywaniu kontaktu, negocjacjach, podtrzymywaniu dobrych relacji na przyszłość. Zainteresowanie rozmówcą, poszukiwanie wspólnych cech czy hobby sprawiają, że buduje się więź opartą u kandydata o poczucie, że jest traktowany poważnie, indywidualnie i jest doceniany z całym swoim dorobkiem zawodowym, ale też jako człowiek. W związku z tym umiejętności słuchania u rekrutera są bardzo istotne. Kandydat ma się czuć słuchany, interesujący, ma być w centrum uwagi, dopytywany, parafrazowany, inspirujący rozmówcę. Słuchając, rekruter musi wychwycić istotne dla kandydata cechy dobrego pracodawcy, by móc położyć nacisk na te cechy przy opisywaniu stanowiska i organizacji.

Pełna dyspozycyjność w pakiecie VIP

Dobry rekruter ma też zostawić u kandydata poczucie, że jest zawsze gotowy do pomocy, udzielenia odpowiedzi, rozwiewania wątpliwości. Kandydat w takiej relacji czuje, że może umówić się na spotkanie twarzą w twarz, zadzwonić czy napisać maila, który spotka się z rychłą i entuzjastyczną odpowiedzią. Dla każdego kandydata ważne też będzie poczucie, że rekruter wie, z kim się komunikuje, odpisuje personalnie, sam go zagaduje, dając do zrozumienia, że doskonale go pamięta. O kontakt powinien dbać sam rekruter, dzwoniąc, pytając o samopoczucie, informując o wszystkich krokach rekrutacji i jej efektach.

Niekoniecznie wartość rekrutacji to tylko efekt w postaci zatrudnienia danego kandydata. Dobrze zbudowana relacja ma sama w sobie zaprocentować na przyszłość. Niestety, chociażby sam brak odzewu do kandydata, gdy decydujemy się zatrudnić kogoś innego, właściwie pali mosty i wyklucza sukces w próbie rekrutacji tego kandydata na inne stanowisko za jakiś czas.

Jeżeli chcesz zostać rekruterem, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/recruiter

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%