Zamknij

Czy budowa domu w dwóch etapach jest opłacalna?

09:18, 21.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:18, 21.01.2022

Przez budowę domu w dwóch etapach rozumiemy takie postępowanie, które pozwala nam użytkować wybudowany dom częściowo, ale inne planowane fragmenty domu zostawiamy do wykończenia na bliżej nieokreśloną przyszłość. Czy to jest opłacalne?

Dom wybudowany w dwóch etapach

Życie, także dla tych, którzy budują domy, często niesie różnego rodzaju niespodzianki. Możemy np. nie dysponować jeszcze pełnym budżetem, możemy planować powiększenie rodziny, być może też po prostu nie chcemy za jednym zamachem realizować całej inwestycji. Wtedy budowę domu rozkładamy na etapy.

To, że musimy mieć w domu co najmniej pokój dzienny, sypialnię, kuchnię i najważniejsze instalacje - to jasne. Ale przecież nie od razu musimy urządzać poddasze czy wykańczać całość budowli z myślą o długim czasie funkcjonowania domu. Rozłożenie budowy domu na etapy będzie więc niekiedy koniecznością, innym razem zaś świadomym wyborem.

Projekty domów nadające się do realizacji częściowej i całkowitej

Dwa (lub nawet więcej) etapy budowania domu stanowią więc pewne rozwiązanie. Jednak nie każdy projekt domu nadaje się do etapowej realizacji. Gdzie znaleźć projekt domu, który da nam tę swobodę?

Jednym ze wzorcowych przykładów projektowania domów w ten sposób jest Pracownia Architektoniczna Domowe Klimaty. Projekty domów - DomoweKlimaty.pl - tu można znaleźć porządne i bardzo nowoczesne konstrukcje, które nie muszą powstawać natychmiast w całości. Niewątpliwą zaletą takiego podejścia jest rozłożenie w czasie kosztów budowy domu. Jest bowiem tak: pewne elementy domu są konieczne (np. ogrzewanie, przynajmniej minimum przestrzeni życiowej, itd.), inne zaś możemy potraktować opcjonalnie i zająć się nimi w przyszłości (np. dodatkowy pokój, gdy nasza rodzina się powiększy).

Opłacalność budowy domu w dwóch etapach

Jak wygląda to podejście od strony ekonomicznej? Każdy etap budowy domu niesie ze sobą koszty. Rozbicie zadania na etapy i tymczasowa rezygnacja z niektórych funkcjonalności domu pozwalają odłożyć niektóre wydatki na przyszłość. Nie od razu zbudowano Rzym. Korzyści finansowe są więc oczywiste.

W pierwszym etapie musimy jedynie zagwarantować sobie (przygotować) możliwości dalszej rozbudowy. Tych 5 ciekawych projektów domów z wizualizacją i aranżacją wnętrza domu potwierdza tę metodę rozbudowy stopniowej, etap po etapie, jako sposób dochodzenia do formy ukończonej drobnymi krokami. Niewielu z nas stać na to - bodajże niewielu z nas tego chce - aby finansować całą inwestycję “za jednym zamachem”. W ekonomii czas jest tak samo ważnym czynnikiem jak pieniądze i jest z nimi ściśle powiązany. Warto się zatem zastanowić nad przeprowadzeniem budowy domu w etapach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%