Zamknij

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w ETF-y?

13:50, 09.02.2022 | Materiał partnera

ETF-y to szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych, który przyciąga coraz więcej inwestorów. Jak działają? Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są i jak działają ETF-y?

ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie. Dzięki temu ETF-y są wyceniane na bieżąco, a nie na konkretny dzień, tak jak w przypadku tradycyjnych funduszy. Jak działają ETF-y? Warto przede wszystkim mieć świadomość, że ich celem nie jest osiągnięcie jak najwyższego zysku, czyli pokonanie rynku, ale odwzorowywanie konkretnego indeksu, czy koszyka akcji lub obligacji. W praktyce wygląda to w ten sposób, że ETF oparty na konkretnym indeksie powinien zyskiwać lub tracić tyle samo, co dany indeks. Takie rozwiązanie sprawia, że inwestor w długoterminowej perspektywie może liczyć na stabilny zysk.

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w ETF-y?

Inwestowanie w ETF-y staje się coraz popularniejsze ze względu na ogólnodostępność. By je nabyć wystarczy bowiem założyć rachunek maklerski u broker. Przykładem może być Saxo forex broker, który udostępnia możliwość inwestowania w 5 500 ETF-ów notowanych na 30 giełdach z całego świata. W praktyce tego typu inwestycja powinna być przemyślana. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Początkującym z reguły zaleca się wybór ETF-ów, które wzorują się na najbardziej znanych indeksach, ponieważ daje to większe poczucie bezpieczeństwa. Warto również zdawać sobie sprawę, że ETF-y to produkty sprawdzające się przy inwestowaniu pasywnym, co opisuje artykuł znajdujący się pod linkiem, który opisuje założenia tej strategii. Z tego względu mniej istotna jest wysokość opłat za zarządzani, ponieważ są one niskie własnie dzięki pasywnemu zarządzaniu funduszem.

Zalety ETF-ów

ETF-y to produkty inwestycyjne, które mają wiele zalet. Oprócz wymienionych wcześniej niskich opłat za zarządzanie można zaliczyć do nich również niski próg wejścia, ponieważ wystarczy zakupić jeden certyfikat. Poza tym korzystny jest również fakt, że fundusz nie rywalizuje z rynkiem, ale odzwierciedla jego konkretny fragment, co zdecydowanie zwiększa szanse długoterminowy na zysk. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że w perspektywie dziesięcioletnie zdecydowana większość inwestorów indywidualnych i fundusz zarządzanych aktywnie uzyskuje niższą stopę zwrotu niż konkretne indeksy.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y jest rozwiązaniem dedykowanym dla inwestorów przyjmujących strategię pasywnego inwestowania. Oczywiście skorzystać powinien z nich każdy, kto pragnie zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%