Zamknij

Jak przygotować się do matury z geografii?

14:18, 16.02.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:18, 16.02.2022

Wybór geografii na egzaminie dojrzałości daje maturzystom szerokie możliwości wyboru kierunku studiów. Egzamin z tego przedmiotu jest bowiem przepustką nie tylko na studia nauczycielskie, ale także na ochronę środowiska, turystykę i rekreację, meteorologię, geologię czy gospodarkę przestrzenną. Punkty z matury z geografii liczą się również podczas rekrutacji na kierunki ekonomiczne. Wybierając więc przedmiot dodatkowy, nie warto rezygnować z nauk o ziemi.

Matura z geografii - jakie pomoce dydaktyczne warto kupić?

Już na samym początku przygotowań do egzaminu dojrzałości warto uświadomić sobie, że zakres wiedzy do opanowania będzie dość szeroki, zwłaszcza jeśli wybierze się poziom rozszerzony. Na maturzystów czeka ogrom informacji z geografii fizycznej i ekonomicznej, a także liczne fakty dotyczące Polski i świata. Skąd więc czerpać potrzebną wiedzę? Na początek warto zgromadzić podręczniki do geografii ze wszystkich klas szkoły średniej. Wiedza w nich zawarta może być jednak niewystarczająca, co więcej dane statystyczne sprzed kilku lat mogły ulec zmianie. 

Matura z geografii będziesz łatwiejsza, jeśli sięgniesz po odpowiednie pomoce naukowe. Doskonałym uzupełnieniem informacji z podstawy programowej są repetytoria dla maturzystów. Tego typu publikacje systematyzują wiedzę ze wszystkich lat nauki, często rozbudowując ją o zagadnienia, pominięte w podręcznikach szkolnych. Ponadto zawierają także przykładowe zadania egzaminacyjne, w takim samym formacie, jak na arkuszach maturalnych. Zanim zapadnie decyzja o zakupie repetytorium z geografii dla maturzystów należy sprawdzić rok jego wydania - im nowsze, tym wiedza bardziej aktualna. 

Niezbędnym narzędziem dla zdających geografię na maturze są także mapy i atlasy. Bez nich trudno będzie się obyć. Najprawdopodobniej treść zadań na egzaminie będzie wzbogacona o fragmenty map, więc umiejętność ich czytania to warunek konieczny do przystąpienia do matury z zakresu nauk o ziemi. Co więcej, pytania, które pojawią się pod mapami, mogą dotyczyć nie tylko zamieszczonego ich fragmentu, ale i szerszego kontekstu, do którego przyda się znajomość zawartości atlasów fizycznych i politycznych Polski i świata. 

Skąd jeszcze czerpać wiedzę z geografii fizycznej i ekonomicznej?

Kandydaci na kierunki studiów spokrewnione z wiedzą z geografii powinni mieć na uwadze, że książki to nie jedyna metoda opanowania wiedzy. Wycieczki krajoznawcze, odwiedziny parków narodowych czy muzeów to najlepsza droga do nauczenia się wspominanego przedmiotu. Zapewne spacerując po tatrzańskich dolinach, dużo lepiej utrwala się piętra roślinne w górach, niż zaglądając do podręcznika, a pobyt na Mazurach czy Suwalszczyźnie to najlepsza droga do nauki form polodowcowych. 

Rolę edukacyjną może pełnić także telewizja - wiele programów edukacyjnych dotyczy ciekawych zagadnień z zakresu geografii fizycznej świata. Warto śledzić także serwisy informacyjne - z nich można pobierać najnowsze statystyki ekonomiczne, które także mogą przydać się na maturze. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%