Zamknij

Wielkanoc pachnąca wiosną

10:57, 21.03.2022 | materiał partnera

Jest najważniejszym, a przy tym najstarszym świętem chrześcijańskim, które upamiętnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa. Wielkanoc to wyjątkowy czas odradzania się życia, świętowany w gronie najbliższych. Warto zaakcentować go wiosennymi dekoracjami mieszkań, by wprowadzić do nich powiew radości i odnowy.

Wielkanocne inspiracje płynące z przyrody

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że dzień jej obchodów wyliczany jest na podstawie pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Najwcześniej może być celebrowana w niedzielę 22 marca, natomiast najpóźniejszym terminem, w jakim może przypaść, jest niedziela 25 kwietnia.

Niezależnie od dnia, w którym obchodzona jest Wielkanoc, nierozerwalnie łączy się z wiosną — czasem rozkwitu i budzenia się nowego życia, co mocno akcentuje symbolika samego święta. Poszukując inspiracji do przygotowania dekoracji stołów czy mieszkań w tym wyjątkowym czasie, warto udać się na spacer, by przyjrzeć się przyrodzie.

Kolory, które związane są z Wielkanocą, można zaobserwować w odradzającym się świecie natury. Są to przede wszystkim:

  • soczyste zielenie, które dostrzec można w młodych listkach i trawach,
  • biel charakterystyczna dla przebiśniegów,
  • żółcie, które barwią żonkile i narcyzy.

Eksplozja energii i życia to kolor zielony. Symbolizuje odradzanie się przyrody po zimowy letargu. Jest także mocno związany z celebrowaniem Wielkanocy, dlatego świąteczne dekoracje nasycone są zielenią. Najłatwiej wprowadzić ją do pomieszczeń za pomocą żywych roślin. Można również do tego celu wykorzystać gałązki borówki brusznicy lub po prostu zasiać rzeżuchę.

Kolor biały to przede wszystkim czystość i niewinność, a także zmartwychwstanie oraz nowy początek. Najlepszym ucieleśnieniem tej symboliki jest biały baranek, którego nie może zabraknąć na wielkanocnych stołach. Biel jest doskonałym elementem dekoracyjnym, który może przejawiać się w ceramice, obrusach czy kwiatach.

Radość, optymizm i dobrą energię niosą ze sobą żółcie. Idealnie wpisują się w symbolikę Wielkanocy, która jest czasem radości po okresie wielkopostnej zadumy. Nie może tu zabraknąć żółtych kurczaczków, żonkili, serwet lub wazonów, które wnoszą słoneczne akcenty do mieszkań i domów.

Kolorystykę świątecznych dekoracji można uzupełnić o elementy pastelowe w tonacjach pudrowych różów, delikatnych fioletów, błękitów i pomarańczy. Wszystkie te barwy niosą ze sobą pozytywny przekaz, wprowadzając wiosenną świeżość na wielkanocne stoły, a także do każdego wnętrza.

Piękno ręcznie przygotowanych dekoracji

Gustownie przyozdobione pomieszczenia to nie tylko te, które dekorują profesjonalnie przygotowane, zakupione w sklepach stroiki. Ręcznie robione ozdoby moją w sobie niepowtarzalny urok i zapewniają wyjątkową, oryginalną oprawę każdego święta. Dodatkowo ich przygotowywanie to doskonały sposób na spędzenie czasu razem, w gronie rodziny, z dziećmi. Inspiracje Ferrero to miejsce, w którym znaleźć można ciekawe pomysł na niebanalne dekoracje.

Do stworzenia własnych ozdób można wykorzystać prawie wszystko. Stare, kolorowe skarpety mogą posłużyć do uformowania wielkanocnych zajączków, a jutowy sznurek i odrobina krochmalu do przyozdobienia jajek lub doniczek z rzeżuchą.

Przygotowanie roślinnego stroika wielkanocnego również nie jest czasochłonne. Wystarczy narcyz w doniczce, klej, kolorowa fiola, kora ogrodnicza lub gałązki wierzbowe, aby przy pomocy wyobraźni i odrobiny kreatywności stworzyć urokliwą kompozycję, która ozdobi wielkanocny stół.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%