Zamknij

Problemy intymne po antybiotyku - jak skutecznie i szybko je wyleczyć?

08:41, 28.03.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:41, 28.03.2022

Antybiotyki pomagają walczyć z bakteriami, które powodują różnego rodzaju stany zapalne i infekcje, lecz jednocześnie zwalczają dobre bakterie. Z tego też powodu częstym efektem ubocznym antybiotykoterapii są problemy intymne, najczęściej grzybica pochwy. Jak poradzić sobie z nią szybko i skutecznie?

Przyczyny grzybicy pochwy

Przyjmowanie antybiotyków zaburza funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej w naszym organizmie. Bytują w nim zarówno te "złe" bakterie, które odpowiedzialne są za rozwój stanów zapalnych czy infekcji oraz te "dobre", dzięki którym w normalnym trybie pracują na przykład nasze jelita. Antybiotyk nie rozpoznaje "dobrych" ani "złych" baterii - niszczy wszystkie te, które napotka na swojej drodze. W efekcie zmniejszona zostaje liczebność bakterii kwasu mlekowego (z ich w największej mierze składa się flora bakteryjna pochwy), natomiast sama pochwa staje się łatwym celem dla grzybów Candida albicans. Grzybicy możemy zapobiec, stosując różnego typu probiotyki, które pomagają zachować prawidłową strukturę flory bakteryjnej zarówno jelit, jak i pochwy. Należy jednak pamiętać, że probiotyki nie chronią w stu procentach przed grzybicą pochwy.

Grzybica pochwy - objawy

Do objawów grzybicy pochwy zalicza się:

  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • ból podczas oddawania moczu czy stosunku,
  • bezwonne upławy.

Symptomy są zazwyczaj na tyle uporczywe, że w stosunkowo krótkim czasie udajemy się do lekarza. Warto mieć na uwadze, że leczenie powinno objąć nie tylko samą pacjentkę, ale również jej partnera, jeśli w czasie choroby odbywała z nim stosunek płciowy.

Problemy intymne po antybiotyku - jak sobie pomóc?

Jeśli zauważymy u siebie objawy infekcji intymnej, a z jakichś powodów nie możemy udać się do lekarza, warto wypróbować preparaty dostępne bez recepty - kupimy je na przykład w Wapteka.pl. Dostępne są na przykład globulki dopochwowe, kremy przeciwgrzybicze czy leki doustne. Zanim rozpoczniemy kurację, zapoznajmy się z zaleceniami producenta, bowiem niektóre specyfiki przyjmuje się jednorazowo, zatem opakowanie zawiera tylko jedną dawkę leku. Uporczywe objawy powinny ustąpić w krótkim czasie, zazwyczaj w ciągu 2-3 dni, jednak jeśli tak się nie stanie, należy udać się do lekarza ginekologa. Zwykle należy wtedy podjąć leczenie nystatyną, która co prawda jest antybiotykiem, jednak nie niszczy flory bakteryjnej, a zabija drożdże, które odpowiedzialne są za rozwój infekcji. Nystatyna ma postać globulek dopochwowych i jest dostępna na receptę. 

Jak postępować w przypadku grzybicy pochwy?

Jeśli u pacjentki zostanie zdiagnozowana grzybica pochwy, to musi ona w szczególności zadbać o prawidłową higienę miejsc intymnych. Należy często się podmywać, nie używając do tego gąbek czy płynów, które mogłyby zaburzyć neutralne pH pochwy. Co więcej, na czas leczenia kobieta powinna powstrzymać się od współżycia, tak aby nie zarazić partnera. Bardzo istotne jest noszenie przewiewnej bielizny, najlepiej z bawełny. Jeśli podczas trwania leczenia pojawi się miesiączka, to powinno się unikać stosowania tamponów na rzecz tradycyjnych podpasek. Należy je - oczywiście - często zmieniać. Pamiętajmy, aby domowe metody "leczenia" grzybicy pochwy traktować jedynie wspomagająco. Nie polegajmy na ziołach, płukankach czy babcinych specyfikach, które mają nam pomóc pozbyć się grzybicy. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%