Zamknij

Jak negocjować kredyt hipoteczny z bankiem?

14:22, 24.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:23, 24.05.2022

Koszty kredytu hipotecznego gorączkują Polaków od kilku miesięcy, a rosnące stopy procentowe sprawiają, że kolejne raty stają się dość dużym obciążeniem w domowym budżecie. Niezmiennie więc dla klientów najważniejsza staje się rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która znacząco wpływa na codzienność rodzin. To także ważny aspekt w momencie, gdy zaczynamy ubiegać się o udzielenie kredytu. Okazuje się bowiem, że już pobieżna analiza dostępnych ofert w różnych bankach pokazuje znaczne rozbieżności. Klientów oczywiście interesować będą jak najniższe koszty. Warto więc, zanim dojdzie do zawarcia umowy kredytu, negocjować z bankiem zaproponowane warunki. Może to być na przykład obniżenie prowizji

Czy można zmniejszyć raty kredytu hipotecznego?

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na wiele lat, które znacząco wpływa na sytuację całej rodziny. Dlatego właśnie klientów interesuje, by zapłacić jak najmniej. Szczególnie teraz dość mocno widać, jak oprocentowanie kredytu wpływa na kolejne raty. Zmienia się też wówczas całkowity koszt kredytu hipotecznego. Jest to też jeden z ważnych kryteriów porównywania ofert na przykład w takich narzędziach jak https:kredytowo.org oraz innych rankingach.

Ważny aspekt - rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Zapisy umowy kredytu są oczywiście wiążące obie strony. Z drugiej strony doświadczenie pokazuje, że czasem warto negocjować warunki, gdy okazują się one niekorzystne lub też zmieniająca się sytuacja sprawia, że nie radzimy sobie ze spłatą. Wszak w umowie kredytowej są zapisy, które będą wpływać na nasze życie bardzo często przez kilkadziesiąt lat. Ranking kredytów hipotecznych szybko pozwala ocenić i porównać aktualne oferty zobowiązań finansowych – czyli ich cechy i koszty. Jest także dostępnych szereg narzędzi, które pozwalają dostosować warunki do swoich możliwości jeszcze przed podpisaniem umowy. Warto także pamiętać, że działa także renegocjacja kredytu, która znacząco może wpłynąć na wysokość rat, całkowitych kosztów i realnie zmniejszyć na przykład oprocentowanie. Można na przykład wnioskować o wydłużenie okresu kredytowania. Poza tym bank możesz się zgodzić na rekalkulację kredytu, co wpłynie realnie na comiesięczne opłaty. Wielu klientów decyduje się też na przeniesienie się do innego banku, który ma korzystniejsze oprocentowanie, a dużą popularnością cieszy się też konsolidacja.

Jak roczna stopa oprocentowania RRSO wpływa na koszty zawarcia umowy kredytu?

Marzeniem każdego Polaka jest najtańszy kredyt hipoteczny, a obecnie także niskie stopy procentowe. To właśnie odsetki są podstawowym kosztem zobowiązania. Poza tym należy spojrzeć także na koszty pozaodsetkowe takie jak prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego oraz ubezpieczenie nieruchomości. Oprocentowanie jest zależne od wysokości zmiennej i niezależnej stopy procentowej – czyli na przykład będzie to WIBOR oraz marży bankowej, która ma stałą wartość i jest ustalona przez instytucję. Jak widać, biorąc pod uwagę całkowity koszt kredytu, można negocjować przy zaciąganiu zobowiązania przede wszystkim wysokość marży oraz wysokość prowizji. Natomiast o zmniejszenie raty często wnioskują ci klienci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Z pewnością dla wielu osób będzie to teraz ważnym argumentem, bo nie poradzą sobie ze stale rosnącymi zobowiązaniami. Negocjacje z bankiem mogą pomóc uniknąć opóźnień w spłacie zobowiązania i związanych z tym konsekwencji takich jak windykacja, naliczanie odsetek karnych czy niewiarygodnej historii kredytowej w BIK.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%