Zamknij

Jaki kolor dachu i elewacji domu wybrać?

09:16, 14.06.2022 | Materiał przy współpracy z MGProjekt

Kolor dachu i elewacji może zupełnie odmienić styl domu i z nieciekawego budynku uczynić zwracającą uwagę przechodniów nowoczesną nieruchomość. Niestety nieprawidłowo dobrane kolory elewacji i dachu mogą też "zepsuć" interesującą bryłę. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami.

Styl nowoczesny

Podczas wyboru koloru dachu oraz elewacji domu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na styl, w jakim został stworzony dany budynek. W przypadku stylu nowoczesnego doskonale sprawdzą się kolory z chłodnej palety barw. Doskonałym rozwiązaniem będzie wybór pokrycia dachowego w ciemnych kolorach, takich jak na przykład czerń lub różne odcienie szarości, czyli między innymi grafit lub srebro. W przypadku dokonania takiego wyboru należy zdecydować się również na odpowiedni materiał pokrycia dachowego. Podczas budowy domów w stylu nowoczesnym najczęściej będzie to blachodachówka, która doskonale prezentuje się w ciemnych kolorach. Jeśli jednak nasz wybór padł na projekt tradycyjnego domu, uniwersalnym kolorem pokrycia dachowego, pasującym do większości klasycznych budynków będzie czerwień.

Uniwersalne barwy

Wśród najbardziej uniwersalnych kolorów elewacji można wskazać przede wszystkim biel, która pasuje do zdecydowanej większości różnych pokryć dachowych. Oprócz tego polecane są również inne, stonowane barwy, takie jak jasny beż, kość słoniowa, pastelowa brzoskwinia, a także kolor kremowy i porcelanowy. Uniwersalne kolory z powodzeniem można łączyć zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi pokryciami dachowymi. Rozwiązanie będzie się przedstawiało niezwykle nowocześnie i na pewno będzie na siebie zwracało uwagę.

Biała elewacja

Doskonałym wyborem w stylu nowoczesnym będzie biała elewacja, która idealnie komponuje się z pokryciem dachowym w różnych kolorach, a także pozostałymi elementami otoczenia. Bardzo często wykorzystywana jest kombinacja białej elewacji wraz z czerwonym dachem, co prezentuje się niezwykle profesjonalnie. Oprócz tego to połączenie uznaje się za dość standardowe, nawet w stylu nowoczesnym. Wiele budynków na terenie kraju ma właśnie białą elewację oraz dach w czerwonym kolorze. W związku z wysokim poziomem uniwersalności białej barwy można sobie pozwolić na dowolną kompozycję i wybór pokrycia dachowego zgodnie z własnymi preferencjami.

Chłodna elewacja

Elewacja jednorodzinnego budynku mieszkalnego z powodzeniem może być stworzona w chłodnych barwach, co będzie się doskonale komponowało ze stylem nowoczesnym. Wśród polecanych kolorów w tym przypadku można wskazać między innymi barwę zieloną oraz niebieską. Z powodzeniem można je zestawiać z dachówkami w odcieniach brązu lub czerni, która także jest wyjątkowo uniwersalna. W przypadku zielonej lub niebieskiej elewacji z powodzeniem można zastosować dach w kolorze czekolady lub hebanu, który z całą pewnością przełamie chłód elewacji. Jednak możliwe jest również w tym przypadku użycie odcieni szarości.

Kamienna elewacja

Doskonałym wyborem w stylu nowoczesnym będzie także wybór kamiennej elewacji lub elewacji stworzonej z cegieł w różnych barwach. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na stonowaną kolorystykę pokrycia dachowego, która nie będzie się rzucała nadmiernie w oczy. Polecane są wszelkie odcienie beżów, brązów, a także żółci, które doskonale komponują się z naturalnymi materiałami, takimi jak na przykład kamień lub cegła. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania na pewno zwiększy się całkowita estetyka budynku.

Żółta elewacja

Do stylu nowoczesnego będzie także dobrze dopasowana elewacja w żółtych barwach. Najlepiej postawić w tym przypadku na jasne kolory, które będą stonowane i nie będą się nadmiernie rzucały w oczy. Do żółtej elewacji najlepiej dopasowuje się pokrycie dachowe w kolorze czerwieni lub brązu, dlatego warto je uwzględnić podczas podejmowania decyzji.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas dobierania optymalnego koloru elewacji oraz pokrycia dachowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim warto decydować się na wybór jasnych kolorów elewacji, ponieważ w optyczny sposób powiększają one przestrzeń. Ciemne kolory mogą sprawiać, że budynek będzie się wydawał mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo łącząc ze sobą poszczególne kolory warto stawiać na ich pochodne, na przykład beż i kawę z mlekiem. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie spójności w bryle budynku. Na uwagę zasługuje również fakt dopasowania wyglądu swojego budynku do otoczenia. W przypadku otoczenia domu zielenią warto postawić na naturalną kolorystykę, czyli zieleń, beże oraz brązy. Natomiast jeśli obiekty mieszkalne zlokalizowane są w mieście, to lepszym rozwiązaniem będzie biel, a także różne odcienie szarości.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%