Zamknij

Petunia – informacje o roślinie, uprawa, jak wybrać nasiona petunii

15:15, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:16, 22.06.2022

Petunia jest to wyjątkowo atrakcyjna i popularna roślina ozdobna, którą można spotkać w polskich ogrodach, na tarasach i na balkonach. Ogromnym walorem petunii jest długi okres kwitnienia, który trwa od maja aż do pierwszych przymrozków. Co warto wiedzieć o uprawie tej rośliny? Czym się kierować przy zakupie nasion petunii?

Petunia – charakterystyka

Petunia jest rośliną ozdobną wywodzącą się z Ameryki Południowej. Współcześnie uprawia się ją na całym świecie. Petunia zaliczana jest do rodziny roślin psiankowatych. Posiada ona pokładające się lub zwisające pędy. Roślina wydziela charakterystyczny zapach, jest także lepko owłosiona. Liście petunii mogą być owalne lub podłużnie jajowate. Petunie są uprawiane dla ozdobnych kwiatów mających postać dużych, różnobarwnych kielichów. Kwiaty przybierają barwę różową, czerwoną, białą, fioletową, purpurową. W sprzedaży dostępne są petunie o dwubarwnych kwiatach. Petunie zapylane są przez nocne motyle. W polskich warunkach klimatycznych petunie uprawiane są jako rośliny jednoroczne.

Najważniejsze informacje na temat uprawy petunii

Jeżeli poważnie myślimy o uprawie petunii, powinniśmy zarezerwować dla nich stanowisko dobrze nasłonecznione (idealne byłoby rozproszone światło) i ciepłe. Sadząc petunie w miejscu zacienionym musimy się liczyć, że zakwitną one nawet miesiąc później (dodatkowo będą kwitnąć mniej obficie). Pamiętajmy także, żeby petunie były chronione przed silnym wiatrem (mógłby on połamać delikatne rośliny).

Petunie mają dość duże wymagania glebowe. Ogrodnicy zalecają wybrać dla nich glebę żyzną, próchniczą, przepuszczalną, charakteryzującą się lekko kwaśnym pH.

Regularne podlewanie petunii rosnących w ogrodzie jest konieczne tylko w początkowej fazie wzrostu roślin. Dojrzałe petunie zaleca się podlewać jedynie w okresie suszy. Sytuacja przedstawia się nieco inaczej w przypadku petunii rosnących w donicach – mają one większe zapotrzebowanie na wodę.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Umiejętnie dobrany nawóz sprawi, że rośliny będą kwitły obficie. Najlepsze nawozy do petunii zawierają duże ilości potasu (unikajmy jednak nawozów zawierających duże ilości azotu). Bardzo dobrze sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do roślin kwitnących. Proces nawożenia warto jest zacząć w momencie, gdy rośliny się ukorzenią. Koniecznie pamiętajmy o tym, że nadmierna ilość wody i nawozu może doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych (z tego względu korzystne jest zachowanie umiaru).

Innym zabiegiem pielęgnacyjnym mającym korzystny wpływ na wzrost i kwitnienie petunii jest usuwanie przekwitłych kwiatów i zaschniętych liści.

Właściciele petunii muszą mieć świadomość, że rośliny te mogą być narażone na atak mszyc. Dlatego bardzo ważne jest regularne przeglądanie liści. Jeżeli zauważymy pierwsze mszyce, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych środków mszycobójczych.

Nasiona petunii – kryteria wyboru

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na to, czy uprawa petunii się powiedzie jest kupno pełnowartościowych nasion. Jako, że petunia należy w Polsce do bardzo popularnych roślin, wybór jej nasion jest na rynku ogromny. Jednocześnie mogą się one znacznie różnić pod względem jakości. Doświadczeni ogrodnicy radzą kupować jedynie nasiona pochodzące od renomowanych producentów. Przed użyciem należy sprawdzić czy opakowanie nasion jest szczelnie zamknięte i czy posiada aktualny termin ważności. Nigdy nie kupujmy nasion na zapas, gdyż nie mogą być one przechowywane przez długi czas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%