Zamknij

Ile trzeba pracować żeby dostać kredyt hipoteczny?

08:44, 23.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:44, 23.06.2022

Wzięcie kredytu hipotecznego nadal dla wielu Polaków to jedyna szansa na własne mieszkanie lub dom. To najpopularniejszy kredyt mieszkaniowy, który jednak również coraz trudniej uzyskać. Kluczowe znaczenie przy umowie kredytowej mają dwa czynniki — twoje zadłużenie i zarobki. Dzisiaj zajmiemy się tymi drugimi. 

Istotność twojego zatrudnienia dla zawarcia umowy kredytu

Udzielenie kredytu hipotecznego jest możliwe jedynie, gdy analityk bankowy uznać, że wnioskodawca ma odpowiednią zdolność kredytową. Na tę z kolei wpływa twoje aktualne zadłużenie, a więc innego rodzaju kredyty, pożyczki, ewentualne alimenty oraz inne zobowiązania oraz oczywiście źródła zarobkowania. To, ile zarabiasz, ma często wpływ nie tylko na to, czy kredyt zostanie ci przyznany czy nie, lecz także na oprocentowanie kredytu, a czasem i jego szczegółowe warunki. Na najtańszy kredyt hipoteczny mogą liczyć osoby, które nie mają innych poważnych zobowiązań finansowych, zarabiają zdecydowanie więcej, niż wymaga od nich tego kalkulacja na konkretną wartość kredytu, a więc mają zdecydowanie większą zdolność kredytową od wysokości oczekiwanego kredytu. Im bliżej znajdujesz się granicy zdolności, tym większa szansa, że bank będzie gotowy podnieść oprocentowanie lub dołączyć do umowy dodatkowe warunki. Pamiętaj, że wyjściowa rata, którą pokaże np. porównywarka kredyt-na-nieruchomosc.pl to tylko punkt wyjścia do dyskusji z bankiem.

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Liczy się przede wszystkim nie tylko to, ile zarabiasz, ale również to, jaka jest struktura twoich zarobków. Najogólniej mówiąc, chodzi o formy zatrudnienia. Najbardziej komfortowa dla ciebie sytuacja to umowa o pracę na czas nieokreślony, najlepiej trwająca już od jakiegoś czasu. Dla analityka to cenna informacja, która podnosi twoją wiarygodność jeśli chodzi o zdolność spłaty kredytu. Z tego też względu na zmianę pracy, częste rotacje pracodawców banki patrzą mniej przychylnym okiem: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/kredyt-hipoteczny-a-zmiana-pracy. Oczywiście, jeśli te zmiany podyktowane są coraz wyższą pensją, awansami na coraz wyższe stanowiska, jest to uzasadnione, natomiast w innym przypadku częsta zmiana pracy może działać na twoją niekorzyść. 

Pamiętaj, że bank zdaje sobie sprawę, że twoja przygoda z kredytem hipotecznym będzie najprawdopodobniej trwać kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat. Celem banku jest więc ocena, czy przez ten czas utrzymasz zdolność do spłacania kolejnych rat. Im bardziej stabilna jest struktura twoich dochodów, a praca wydaje się niezagrożona, tym lepiej. 

Oceny wniosku dotyczącego kredytu hipotecznego

Oceny wniosków kredytowych nie opierają się jedynie na analizie dotychczasowych zobowiązań i zatrudnienia. Trzeba zdawać sobie również sprawę, że znaczenie będzie miała twoja profesja (rokująca pod względem pensji lub mniej), ilość osób na utrzymaniu, codzienne koszty życia (znaczenie będzie miało więc również to, gdzie mieszkasz). Wszystkie te elementy składają się na cały obraz twojej osoby dla banku, choć nie da się ukryć, że zarobki i inne zadłużenia są tutaj absolutnie kluczowe. 

Na co zwrócić uwagę — Roczna Stopa Oprocentowania RRSO

Nie tylko bank powinien oceniać ciebie, lecz także warto, abyś ty ocenił bank. Chodzi tutaj przede wszystkim o całkowity koszt kredytu. Warto spojrzeć na ranking kredytów hipotecznych, zobaczyć jak w poszczególnych ofertach wygląda Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, warto w końcu poszukać tego najtańszego, z najbardziej atrakcyjnymi ratami. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%