Zamknij

Wbijanie ścianek szczelnych – jak to robić?

artykuł sponsorowany + 10:41, 12.07.2022 Aktualizacja: 09:22, 14.07.2023
pixabay pixabay

Ścianki szczelne służą do zabezpieczania wykopów. Wbijane są do gruntu i powinny dokładnie do siebie przylegać. Wyróżniamy ścianki tymczasowe niezbędne do wykonywania prac w danym okresie oraz ścianki stałe, które są celową częścią danej konstrukcji.

Etapy tworzenia ścianki szczelnej

Wbijanie ścianek szczelnych można podzielić na etapy. Pierwszym krokiem jest zrobienie wykopu pod ściankę. Następnie ściankę zagłębiamy w powstałym wcześniej wykopie. Przygotowujemy docelową instalację w dole i zasypujemy pachwinę. Jeśli ścianka jest tymczasowa to ją usuwamy, a jeśli jest stałą konstrukcją to pozostaje nie miejscu. Po tych wszystkich etapach mamy finalną konstrukcję. 

Funkcje ścianki szczelnej

Ścianki szczelne pełnią wiele funkcji, a w tym:

  1. Stabilizacja ściany wykopów czy nierówności terenu.
  2. Podniesienie szczelności gruntu pod fundamenty lub różnego rodzaju konstrukcje budowlane.
  3. Odcięcie całkowite lub zmniejszenie dopływu wody.
  4. Ochrona przed wypukiwaniem się gruntu.
  5. Wzmocnienie nabrzeża w konstrukcjach hydrotechnicznych.

Rodzaje ścianek szczelnych

Wyróżniamy cztery rodzaje ścianek szczelnych. Są to ścianki stalowe, betonowe, drewniane, żelbetonowe oraz wykonane w gruncie z pali. Dany rodzaj ścianki posiada inne zastosowanie oraz różne zalety.

Głębokość wbicia ścianki szczelnej

Głębokość wbicia ścianek uzależniona jest od poziomu wykopu lub nierówności terenu, rodzaju podłoża na do którego ścianka jest wbita, uwarunkowania wodno-gruntowego oraz rodzaju i ilości obciążeń, które ścianka szczelna powinna udźwignąć.

Najczęściej stosowane są ścianki szczelne podparte oraz niepodparte. Te drugie usztywniane są w podłożu. Ścianki szczelne wbija się na minimalną głębokość, która gwarantuje przegubowe podparcie w gruncie oraz na taką, która stabilnie utwardzi ją w gruncie. Głębokość wpływa na stabilność konstrukcji, dlatego też jest tak ważna.

Wibrowanie specjalistycznym urządzenie jako najczęściej stosowana metoda instalacji ścianek

Wibrowanie jest najczęściej stosowaną metodą wbijania ścianek, jednak nie zawsze może być stosowana. Gdy wibracje są niewskazane ścianki szczelne wciska się statycznie.

Wciskanie ścianki poniżej występowania wód gruntowych chroni wykop po wykonaniu. Jeżeli w gruncie następuje przepływ wody to ścianka stanowi dla niej barierę, przez co może dojść do spiętrzenia wody. W chwili, gdy ścianka spełni swoją funkcję, następuje jej usunięcie oraz zasypanie wykopanego wcześniej wykopu.

Zalety ścianek szczelnych

Do produkcji ścianek można wykorzystać zutylizowane profile, co zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Można je dostać w różnych gabarytach i z różną wagą. Idealne zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu. Ścianki szczelne stalowe można wykorzystywać niejednokrotnie z zachowaniem ich funkcji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%