Zamknij

Czym są maty dezynfekcyjne?

11:05, 22.07.2022 | materiał partnera

W branży medycznej można spotkać wiele różnorodnych narzędzi oraz elementów wyposażenia, które mają na celu zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa. Rozwój technologiczny oferuje aktualnie wiele skutecznych sprzętów. Czym są maty, które cieszą się uznaniem? Odpowiadamy. 

Maty dezynfekcyjne – co warto o nich wiedzieć? 

Maty dezynfekcyjne to przedmioty, które z pewnością przydadzą się wielu różnorodnych środowiskach. Są one stworzone z myślą o branży medycznej, ale nie tylko tam znajdą swoje zastosowanie. Ich sposób działania jest prosty, ale bardzo skuteczny. 

Maty wyglądem mogą przypominać tradycyjną wycieraczkę. Zazwyczaj ulokowane są nieopodal wejść do sal lub gabinetów. Ich sposób działania opiera się na nacisku, który wywiera się, wchodząc na nie. Wówczas następuje uwolnienie substancji, która dezynfekuje powierzchnie butów lub kół. Jest to bardzo ważne po to, aby nie rozprowadzać zarazków do dalszych pomieszczeń. Środek świetnie dociera do różnorodnych szczelin na powierzchni buta. Dzięki temu go dezynfekuje oraz oczyszcza. 

Do zalet maty należy przede wszystkim sposób jej działania. Samodzielnie uwalnia ona określony środek. Nie trzeba pamiętać o jej włączeniu lub wyłączeniu. Działa ona w sposób automatyczny, niewymagający dostępu do prądu. Dzięki temu jest tak komfortowa w użyciu. 

Maty dezynfekcyjne w szpitalach 

Maty dezynfekcyjne w szpitalach występują bardzo często na oddziałach, które skupiają się na leczeniu pacjentów po operacjach. To właśnie wtedy organizm nadal jest osłabiony i podatny na różnego rodzaju zachorowania. Nawet najmniejsze bakterie mogą spowodować chorobę, która często kończy się zgonem. Właśnie tak ważne jest dopilnowanie, aby bakterie nie rozprowadzały się po oddziale. W tym celu często stosuje się maty. 

Maty powinny być przede wszystkim dobrze dobrane wymiarowo. Dzięki temu można zapewnić skuteczność z ich korzystania. Warto podkreślić, że maty ulokowane są często przed wejściem do placówki medycznej. W ten sposób każdy odwiedzający może zdezynfekować powierzchnie swoich butów. Zapewnia to również szybsze zachowanie higieny przez personel, który zajmuje się sprzątaniem budynku. Warto o tym pamiętać. 

Maty dezynfekcyjne w przychodniach weterynaryjnych 

Maty dezynfekcyjne cieszą się popularnością także w przychodniach weterynaryjnych. Nie należy zapominać, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, wymagają podjęcia odpowiednich środków do tego, aby je wyleczyć. Głównie będzie to zachowanie sterylności oraz czystości. 

Przechodząc przez matę można usunąć jakiekolwiek wirusy i nagromadzone bakterie. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy ma się bezpośredni kontakt z odchodami zwierząt. Warto podkreślić, że gabinety medyczne to nie jedyne placówki, w których funkcjonują maty. Można spotkać je również w miejscach hodowli zwierząt. Najczęściej montuje się je przed wejściem do chlewni. 

Maty dezynfekcyjne to nic innego jak przedmioty, których zadaniem jest dezynfekcja obuwia. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%