Zamknij

Zwolnienie z podatku VAT przy usługach doractwa

11:46, 22.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:46, 22.07.2022

Usługi doradztwa objęte są podatkiem VAT. Bywają jednak sytuacje, że trudno nam rozstrzygnąć, jakie działania możemy lub musimy zaliczyć do tak zwanego doradztwa. Problem pojawia się zwłaszcza gdy chcemy uregulować kody PKD swojej działalności, bo zależy nam na zwolnieniu z podatku VAT. Ono bowiem jest możliwe tylko dla przedsiębiorców niewykonujących tego typu usług. Warto dokładnie przeanalizować temat, aby uniknąć obciążeń podatkowych i dalszych problemów. 

Zwolnienie ustawowe z VAT-u 

Możliwość objęcia zwolnieniem z podatku VAT dotyczy firm, które rocznie nie przekraczają dochodu 200 000 zł. Mówi o tym wyraźnie przepis art. 113 ust. 1 ustawy VAT: „zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku”. Próg ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od profilu działalności. Aby korzystać ze zwolnienia, trzeba oprócz tego ograniczenia wziąć pod uwagę także fakt, że niezależnie od kwoty obrotów podatek VAT muszą płacić podmioty wykonujące usługi prawnicze, jubilerskie, a także doradztwa (jak mówi art. 17 ust. 1 pkt 8). Konieczne jest więc faktyczne niewykonywanie usług doradczych, nie tylko brak takiego kodu PKD, ale rzeczywiste świadczenie usług innego typu. 

Zobacz też: Doradztwo a zwolnienie z VAT 

Czym są usługi doradztwa? 

Jak się jednak okazuje, określenie w konkretnym przypadku, czy wykonywane przez firmę usługi są doradztwem, wcale nie jest proste. Warto sięgnąć do definicji słownikowej. Na podstawie Słownika języka polskiego PWN określa się, że doradca to ktoś, kto udziela porad. Firma świadcząca takie usługi zatem będzie doradzać, dawać zalecenia, pokazywać możliwe rozwiązania i ścieżki postępowania. Dla własnego bezpieczeństwa warto rozumieć i interpretować to pojęcie możliwie szeroko. Dlatego też możliwe są usługi doradztwa finansowego, technicznego, w zakresie podatków czy szerzej – prawa. Co ważne, porada nie musi przybrać formy osobno wydrukowanego pisma, zwłaszcza jakoś specjalnie zatytułowanego. Doradztwo może być ustne lub prowadzone wraz z innymi usługami. W takich sytuacjach niestety możliwe jest utracenie prawa do zwolnienia z podatku VAT. 

Zobacz też: Świadczenie usług coachingu a zwolnienie z VAT 

Zwolnienie z VAT-u 

Przede wszystkim przedsiębiorca musi pamiętać, że nie tylko kody PKD są dowodem na fakt wykonywania lub niewykonywania usług doradztwa. Liczy się przede wszystkim codzienna praktyka, czyli czynności faktycznie wykonywane przez firmę. Należy pamiętać, że działania firmy mogą być sprawdzane pod różnymi kątami przez odpowiednie organy. I za tym mogą iść konsekwencje prawne i podatkowe. Często niejasności powstają w branży budowlanej, związanej z usługami projektowania czy obsługą techniczną. O ile firmy wykonują różne usługi związane z opomiarowaniem, ekspertyzami, opiniami, o tyle nie wchodzą na drogę usług doradczych. Jeżeli jednak przedsiębiorca dodatkowo wykonuje propozycje rozwiązań, doradza, służy pomysłami – to działania te mogą już podlegać podatkowi VAT. Jak więc widać, zwolnienie z podatku VAT nie jest oczywiste. Dla ochrony swoich interesów warto wziąć pod uwagę konieczność płacenia tego podatku. Jeśli jednak chcemy go uniknąć, musimy wykonywać usługi jednoznacznie pozbawione elementu związanego z doradzaniem – w każdej branży. Inaczej zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności i będziemy musieli zapłacić zaległe podatki. 

Źródło: Poradapodatkowa.pl 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%