Zamknij

Basen całoroczny czy sezonowy? Który najlepiej spełni oczekiwania?

14:23, 03.08.2022 | materiały partnera

Przebywanie w basenie w ogrodzie jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Pluskanie się w wodzie znajdującej się w nim sprawia wiele radości dzieciom i dorosłym. Jakie są dostępne rodzaje basenów? Na jaki model warto się zdecydować całoroczny czy sezonowy? Jakie akcesoria mogą być przydatne podczas używania basenu? Podpowiadamy.

Czym jest basen całoroczny?

Basen całoroczny (stały) wymaga czasochłonnego montażu. Najlepiej aby był zaprojektowany na etapie budowy domu. Zbudowanie basenu sporo kosztuje i wymaga czasu. Basen stały może mieć różne kształty i wymiary np.: prostokąta, kwadratu lub koła. Powinien znajdować się w miejscu nasłonecznionym, z tyłu domu, z dala od krzewów oraz drzew na wyrównanym podłożu. Podczas korzystania z basenu, konieczne jest używanie dodatkowych akcesoriów np.: filtrów pomp, a także środki do uzdatniania wody. 

                                        Źródło: s-mumo.pl/baseny-ogrodowe-caloroczne,c87.html

Basen całoroczny może być wykonany z materiałów:

  • betonu – do jego przygotowania wykorzystywane są bloczki betonowe oraz żelbetowe. Może być wykończony płytkami ceramicznymi, mozaiką lub folią;
  • drewna – prezentuje się solidnie, jest bardzo trwały i długo utrzymuje ciepłą wodę. Do jego przygotowania najczęściej wykorzystywane jest drewno sosnowe, które musi być zabezpieczone do poziomu IV. Podczas wykonywania basenu drewnianego konieczne jest utwardzenie podłoża kostką brukową;
  • poliester – taki basen jest najszybszy w montażu, jest tańszy niż betonowy oraz łatwiejszy w pielęgnacji;
  • stal – taki basen jest wykonany ze stali ocynkowanej, odpornej na wilgoć. Może mieć kształt owalny, okrągły oraz ósemkowy. Ze względu na gładkość powierzchni można go łatwiej utrzymać w czystości i konserwować.

Czym różnią się baseny przenośne od całorocznych?  

W odróżnieniu od basenów całorocznych, z basenów przenośnych można korzystać tylko w sezonie letnim. Można go rozłożyć, a kiedy nie będzie potrzebny złożyć. Basen przenośny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują basenu całorocznego. Taki model zajmuje mniej miejsca i jest tańszy. Jakie są dostępne modele basenów przenośnych?

Basen sezonowy dmuchany

Basen sezonowy dmuchany charakteryzuje się wygodą użytkowania, mobilnością oraz łatwością w ustawieniu. Przed nalaniem wody, należy go nadmuchać. To model, który jest mniejszy od innych rodzajów basenów. Co kilka dni trzeba go dopompowywać.  Baseny sezonowe dmuchane są mało stabilne oraz mogą ulegać uszkodzeniu. Muszą być postawione na podłożu stabilnym.

Basen sezonowy rozporowy

Basen ogrodowy rozporowy ma podobny wygląd do basenu dmuchanego. To model, który jest głębszy i większy od basenu dmuchanego, ma także więcej miejsca. Ma pompowany kołnierz, pozwala na założenie pompy filtrującej, jego ścianki są wytrzymałe. To powoduje, że basen jest odporny na uszkodzenia, a woda pozostaje w nim czysta przez dłuższy czas. Brzeg basenu może uginać się w czasie wchodzenia do niego. Przez to podczas wychodzenia z niego może wylewać się woda.

Basen sezonowy stelażowy

Ogrodowy basen stelażowy jest najdroższą, a zarazem najtrwalszą propozycją, wśród basenów przenośnych. Sprawdzi się w ogrodzie o dużym rozmiarze, zapewnia wiele miejsca do zabawy. Basen rozporowy jest sztywny dlatego można zamontować w nim pompę filtrującą. Można łatwo wchodzić do niego oraz wychodzić z niego, dzięki temu jest jednym z najbardziej komfortowych modeli.

Źródło: s-mumo.pl/baseny-ogrodowe,c11.html

Stelaż basenu usztywnia ścianki i wzmacnia je. Rozłożenie basenu stelażowego trwa dłużej niż pozostałych modeli. Po rozstawieniu basenu nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

Jakie akcesoria mogą okazać się przydatnymi podczas korzystania z basenów całorocznych i sezonowych?

Podczas korzystania z basenów mogą przydać się dodatkowe akcesoria np.: pompa filtrująca, chemia basenowa oraz pokrywa i pokrowiec, które zabezpieczają przed owadami, liśćmi i innymi zabrudzeniami. Oprócz tego w czasie kąpania się w basenie możesz wykorzystać także: matę pod basen, drabinkę oraz szczotkę i zestaw do zbierania zanieczyszczeń z basenu.

(materiały partnera )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%