Anemia mimo częstego występowania u dzieci może być groźna, szczególnie w okresie niemowlęcym. Świeżo upieczeni rodzice powinni być więc szczególnie wyczuleni na zachowanie, wygląd i apetyt malucha. Po czym rozpoznać anemię? Jakie są właściwie jej przyczyny? Co, kiedy u Twojego dziecka została zdiagnozowana niedokrwistość? Z myślą o wszystkich zaniepokojonych rodzicach przygotowaliśmy ten artykuł. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o anemii u niemowląt.
Źródeł niedokrwistości u niemowlaka może być kilka. Najczęściej wynika ona z niedoboru żelaza w organizmie. Szczególnie narażone na brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka w organizmie są wcześniaki. Wynika to z prostego faktu - zapasy żelaza u malucha gromadzą się pod koniec ciąży. Jeśli więc mamy do czynienia z wcześniejszym porodem, malec nie ma szansy zgromadzić rezerwy żelaza. Nie jest to jednak jedyna przyczyna anemii u niemowląt.
Anemia przyczyny:
Noworodki, które należą do choć jednej z powyższych grup, wymagają bezwzględnie profilaktycznego podawania żelaza, z powodu zbyt małych zasobów tego pierwiastka zgromadzonych w trakcie życia płodowego.
Przyczyną anemii mogą być również wszelkie dolegliwości, w wyniku których dziecko straciło dużo krwi. Więcej o przyczynach anemii niemowlęcej dowiesz się z artykułu: https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/anemia-u-niemowlat-objawy-diagnostyka-skutki-leczenie/.
Już na samym wstępie warto podkreślić, że sama zmiana zachowania czy wyglądu niemowlaka nie musi świadczyć o anemii. Objawy, które wymieniamy poniżej, mogą mieć inne źródło. Jedynie badania krwi są w stanie powiedzieć nam czy mamy do czynienia z anemią. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z obserwacji naszego malucha. To właśnie poniższe symptomy mogą być pierwszym zapalnikiem do tego, by wykonać dokładne badania.
Anemia objawy:
Pierwszym krokiem podejmowanym przy anemii jest diagnoza. Istotne jest, by diagnoza nie była postawiona wyłącznie na podstawie poziomu wolnego żelaza we krwi. Dodatkowo zalecane jest wykonanie badania poziomu ferrytyny, która magazynuje i utrzymuje żelazo w dostępnej, a także nieszkodliwej formie.
Po postawieniu diagnozy przyszedł czas na leczenie. W przypadku problemu chorobowego, jakim jest anemia, leczenie może różnić się w zależności od wieku, a także przyczyny występowania. U dzieci z grup wymienionych powyżej (wcześniaków, z ciąż wielopłodowych itp.) konieczne jest podawanie profilaktycznych dawek żelaza do ukończenia 12. miesiąca życia.
Jako że żelazo pochodzące z jedzenia przyswaja się znacznie lepiej, u dzieci starszych zalecane jest wzbogacenie jadłospisu o potrawy bogate w żelazo. U mniejszych dzieci, które nie spożywają stałych posiłków, niezbędny będzie preparat z żelazem. Koniecznością będzie podawanie wraz z nim witaminy C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka.