Zamknij

Jaki żwir nadaje się do produkcji betonu?

artykuł sponsorowany + 10:21, 11.10.2022 Aktualizacja: 10:22, 11.10.2022
pixabay pixabay

Beton to aktualnie jeden z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. I trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę jego właściwości. Jest trwały, odporny na warunki zewnętrzne, a ponadto dobrze wypada w kwestii termoizolacyjności. W praktyce wiele zależy jednak od receptury, która została wykorzystana do zrobienia betonu. Materiał ten dzieli się na klasy, które decydują o przeznaczeniu.

W jaki sposób powstaje beton?

Do produkcji betonu wykorzystywana jest woda, cement oraz kruszywo. W wodzie często stosuje się także odpowiednie odczynniki, które wspomagają procesy chemiczne zachodzące w procesie wiązania. Jeśli chodzi o kruszywo, może to być żwir i piasek. Warto zauważyć, że kruszywo stanowi nawet ponad 2/3 objętości betonu, a zatem to właśnie wybór kruszywa ma duży wpływ na to, jakie parametry techniczne będzie posiadał beton. W warunkach domowych beton powstaje w obracającej się betoniarce, w której mieszane są składniki. Natomiast na szerszą skalę beton produkuje się w specjalnych betoniarniach na podstawie ściśle opracowanych receptur. Jest to beton towarowy, który można dostarczyć na plac budowy betonowozem zwanym potocznie gruszką.

Jaki żwir nadaje się do produkcji betonu?

Żwir można zamówić w naturalnej formie, w której jest on zmieszany z piaskiem (pospółka). Jest to jednak ryzykowne, ponieważ ciężko jest uzyskać odpowiednie proporcje żwiru i piasku w mieszance. Lepszym rozwiązaniem może się okazać żwir płukany, w którym ilości piasku są minimalne. Wówczas można samodzielnie dobrać proporcje żwiru i piasku co znacznie ułatwia uzyskanie składu zgodnego z recepturą. W przypadku pospółki, czyli żwiru zmieszanego z piaskiem stosuje się więcej cementu jako spoiwa. Z kolei przy żwirze płukanym można ograniczyć ilość cementu. Żwir wykorzystywany do produkcji betonu nie może posiadać zanieczyszczeń: żużlu, muszli, gruzu czy drewna.

W jaki sposób można pozyskać żwir?

Dostawcy żwiru zazwyczaj wydobywają go na specjalnych żwirowniach. Zamawiając żwir, który ma posłużyć jako kruszywo niezbędne do produkcji betonu warto postawić na żwirownię, która posiada w swojej ofercie żwir płukany, bez piasku. Wytrzymały i trwały beton łatwiej jest bowiem osiągnąć poprzez zmieszanie żwiru i piasku w odpowiednich ilościach, aniżeli zastosowanie pospółki, w której ciężko jest określić dokładne proporcje. Przy składaniu zamówienia warto zwrócić uwagę na grubość ziaren. W produkcji betonu ziarna nie powinny być grubsze, niż 40mm.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%