Zamknij

Książki obyczajowe jako antidotum na jesienną chandrę

14:48, 09.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:49, 09.11.2022
pixabay pixabay

Sposób na miły wieczór jest prosty: ciekawa lektura, kubek gorącej herbaty, pachnąca świeczka i miękki koc. Masz dylemat, co wybrać do czytania? Książki obyczajowe polecają się do lektury!

Co to są książki obyczajowe?

To historie z życia wzięte, które mogą zdarzyć się każdemu z nas. Bohaterzy to najczęściej zwykli ludzie, uwikłani w codzienne problemy, borykający się z trudnościami, jakich sami doświadczamy. I tak jak my przeżywają różne emocje – śmiech, strach, smutek, złość, dlatego tak łatwo się z nimi utożsamić.

Książki obyczajowe wyróżnia ciekawa fabuła, osadzona w możliwych do zaistnienia okolicznościach, dlatego trudno odłożyć książkę i przerwać jej czytanie. Często powieści obyczajowe przekazują uniwersalne wartości, pokazują charakter człowieka i targające nim sprzeczne dążenia. Niektóre z nich pokazują również tendencje społeczne i zachowanie ludzi wywołane konkretnymi zdarzeniami. Dlatego też książki obyczajowe często zachęcają lub prowokują do refleksji.

Kiedy warto sięgnąć po książki obyczajowe?

Lektura książek obyczajowych pozwala oderwać się od rzeczywistości, dzięki czemu idealnie sprawdzą się, gdy brak Ci energii, potrzebujesz odpoczynku i oddechu, chcesz spojrzeć z innej perspektywy na niektóre wydarzenia w Twoim życiu albo potrzebujesz motywacji i energii do działania.

W przypadku złego nastroju pozwól sobie na biblioterapię, czyli czytanie takich książek, które podniosą Cię na duchu, pomogą w regulacji Twojego systemu nerwowego. Jeśli tylko otworzysz się na lekturę, książki obyczajowe mogą stać się Twoim prawdziwym przyjacielem.

Jakie książki obyczajowe warto przeczytać?

Główną cechą tego gatunku literackiego jest uniwersalność – każdy znajdzie odpowiednią dla siebie pozycję, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez względu na wiek i sytuację życiową.

Do wyboru mamy klasyczne powieści takich autorów, jak np. Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus czy Ernest Hemingway, jak również wielu świetnych współczesnych pisarzy, jak choćby Olgę Tokarczuk, Erika Emmanuela-Schmitta, Katarzynę Grocholę czy Małgorzatę Kalicińską.

Decydując się na konkretny tytuł, zwróć również uwagę na swoje zainteresowania. Jeśli interesuje Cię historia, sięgnij po powieści, których fabuła osadzona została w przeszłości. A jeśli jesteś lokalnym patriotą, koniecznie poszukaj pozycji, których akcja dzieje się w Twoim mieście. To ciekawe uczucie, chodzić po ulicach, którymi przechadzał się główny bohater czytanej powieści.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%