Zamknij

Praca na umowach śmieciowych. Co to takiego?

art. sponsorowany + 10:47, 06.03.2023 Aktualizacja: 10:47, 06.03.2023

Współpraca między pracodawcą a pracownikiem może mieć bardzo różnorodne oblicze. Tuż obok umowy o pracę jedną z najczęściej podejmowanych form zatrudnienia stanowią tak zwane umowy śmieciowe, czyli umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Czym się one charakteryzują i jakie wady i zalety niesie to rozwiązanie?

Czym są umowy śmieciowe?

Umowy śmieciowe, czyli tak zwane „śmieciówki”, to zjawisko stale obecne na krajowym rynku pracy. Jest to rodzaj współpracy, oferowany pracownikom jako alternatywa umowy o pracę. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona jednak o wiele mniej korzystna dla zatrudnionego. Bezpośrednio wiąże się to z faktem, iż zasady pracy na umowach śmieciowych są regulowane przez Kodeks cywilny. W tej sytuacji nie obowiązują więc reguły Kodeksu pracy, które nie tylko nakładają na pracowników konkretne obowiązki, ale również dają im dostęp do licznych przywilejów. Należą do nich m.in. prawo do płatnego urlopu czy wliczanie okresu zatrudnienia do stażu pracy.

Wady i zalety umów śmieciowych

Jak każde rozwiązanie, także i umowy śmieciowe mają swoje zalety i wady. Z perspektywy pracownika do pierwszych z nich niewątpliwie zalicza się elastyczny czas pracy, możliwość podejmowania dodatkowych aktywności zawodowych czy niższe składki ZUS. Nie da się jednak ukryć, że w tym przypadku liczniejsza jest lista wad, do których można zaliczyć brak prawa do płatnego urlopu oraz urlopu na żądanie, zwolnienia lekarskiego czy wypowiedzenia i odprawy.
Ponadto przepracowany okres nie ma wpływu na przyszłą emeryturę, czyli nie wlicza się do stażu pracy. W przypadku umowy o dzieło nie obowiązuje także minimalna stawka godzinowa, jaką pracodawca musi zapewnić pracownikowi, aby ten mógł zgodnie z prawem podjąć się pełnienia obowiązków zawodowych w jego firmie.

Zanim zdecydujesz się zawrzeć umowę cywilnoprawną…

Umowy cywilnoprawne bardzo często są traktowane jako forma dodatkowego zatrudnienia. Jeżeli więc szukasz pracy, dzięki której dorobisz sobie do codziennego budżetu, koniecznie sprawdź aktualne oferty pracy! Zanim jednak wyślesz pierwszą aplikację, pamiętaj o tym, by dobrze przyjrzeć się warunkom zatrudnienia. Szczegółowa analiza podpisywanej umowy jest równie istotna (a może nawet i istotniejsza!) w przypadku umów śmieciowych. Jeżeli jakikolwiek punkt dokumentu wzbudza Twoją nieufność, lepiej od razu omówić go z przyszłym pracodawcą.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%