Każdy uczeń szkoły średniej wielokrotnie zostaje skonfrontowany z koniecznością odwoływania się do „innych tekstów kultury”. Pojęcie to pojawia się również w arkuszach maturalnych. Posługiwanie się tekstami kultury konieczne jest zarówno podczas egzaminu ustnego, jak i pisemnego. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co to dokładnie znaczy i jak korzystać z nich podczas matury.
Tekstem kultury nazywamy każdy przejaw działalności człowieka, który można przeanalizować i zinterpretować. Wyróżniamy tym samym literackie, audiowizualne, audialne i wirtualne teksty kultury. Każdy z nich musi powstawać w zgodzie z określonymi regułami i nie może być dziełem przypadku. Zaliczamy do nich tym samym książki, wiersze, obrazy, rzeźby, architekturę, kino, teatr, audycje radiowe oraz gry komputerowe i hiperteksty. Każdy z nich stanowi przejaw działalności człowieka i ułatwia rozumienie zachodzących w społeczeństwie przemian.
Podczas pisania rozprawki poproszony zostaniesz o odwołanie się do zaprezentowanego tekstu źródłowego oraz innych tekstów kultury. Na egzaminie możesz przywoływać zarówno inne pozycje z kanonu lektur obowiązkowych, jak i swoje ulubione książki. Ponadto możesz skorzystać z wiedzy powszechnej i nawiązać do obejrzanego ostatnio filmu, odwiedzonego podczas wakacji zabytku lub piosenki znanej z radia. Ważne jest jednak, abyś potrafił uzasadnić swój wybór i spójnie go uargumentować. W obu utworach powinien znaleźć się ten sam motyw, podobna postać lub zbliżona narracja.
Sprawdzonym źródłem tekstów kultury pozostaje także podręcznik do języka polskiego “Oblicza epok 2.1” W książce znajdziesz liczne przykłady twórczości romantyków, w tym dwóch najważniejszych polskich pisarzy tego okresu – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.
Teksty uporządkowane są chronologicznie i wpisane w kontekst czasów współczesnych, co znacznie ułatwia zrozumienie przemian artystycznych oraz późniejszą analizę innych dzieł. Zwieńczeniem każdej części jest ponadto analiza nieliterackiego tekstu kultury oraz tworzenie własnego tekstu. Zadania te ułatwią kompleksowe przygotowanie się do pisemnej i ustnej matury z polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.