Zamknij

Czy polisę na życie się dziedziczy?

08:08, 31.01.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:09, 31.01.2024

Tematy związane ze spadkiem, polisą na życie należą bez wątpienia do tych, o których nie rozmawia się często. Niemniej jednak kwestie podziału majątku, dziedziczenia od zawsze budzą wiele emocji. Mało tego, często dochodzi na ich tle do sporów rodzinnych, które znajdują swój finał w sądzie. I, pomimo że każda sprawa tego typu jest bardzo indywidualna, są pewne zasady, które warto znać przed zakupem polisy choćby w podstawowym stopniu. W poniższym tekście przybliżymy temat polisy na życie, a dokładniej tego, komu należą się pieniądze w przypadku śmierci ubezpieczonego. Zapraszamy do lektury.

Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie finansowe swoich najbliższych

Celem, dla którego wykupujemy polisę na życie, jest finansowe zabezpieczenie naszych najbliższych na wypadek naszej śmierci lub poważnej choroby. Mając rodzinę, spłacając kredyt hipoteczny, warto posiadać polisę na życie. Pieniądze nigdy nie zastąpią utraty kogoś bliskiego, ale konieczność spłaty kredytu opiewającego często na kilkaset tysięcy złotych dla wdowy, lub wdowca z dziećmi może być więcej niż trudna. Takie indywidualne ubezpieczenie to wyraz troski o naszych najbliższych, tak na wszelki wypadek. W zdecydowanej większości przypadków dożywamy przecież starości. Jak mówi pewne powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony”. W przypadku problemów zdrowotnych lepiej posiadać zabezpieczenie finansowe aniżeli go nie mieć. Pamiętajmy również o tym, ile kosztuje ubezpieczenie. Płacona składka jest niewspółmiernie niewielką kwotą na tle tego, ile wynosi ustalona w ogólnych warunkach ubezpieczenia suma ubezpieczenie.

Uposażenie a dziedziczenie to dwa odrębne terminy, które spotkamy przy okazji tematu polis na życie

Decydując się na to, aby wykupić polisę na życie, spotkamy się z terminem „uposażony”. Jest to osoba, która ma prawo do otrzymania świadczenia z polisy na życie w razie śmierci ubezpieczonego. Uposażonego wskazuje się w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia. Co istotne uposażonym może być dowolna osoba, niekoniecznie spokrewniona z ubezpieczonym. Może nim być również instytucja lub organizacja. Uposażenie można zmienić w dowolnym momencie, bez zgody uposażonego lub spadkobierców.

Więcej o polisie na życie dowiesz się na:
https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/dziedziczenie-srodkow-z-polisy-na-zycie/112.html

Z dziedziczeniem środków z polisy możemy mieć do czynienia w dwóch przypadkach:

1. Gdy ubezpieczony nie wskazał żadnego uposażonego

Wówczas w życie wchodzą przepisy o tzw. prawie do dziedziczenia, w którym występują tzw. „zstępni”, czyli osoby, które mają prawo do dziedziczenia w odpowiedniej kolejności. Są to odpowiednio:
- małżonek,
- dzieci,
- wnuki,
- rodzice,
- rodzeństwo,
- dzieci rodzeństwa.

2. Gdy uposażony lub uposażeni zmarli wcześniej niż ubezpieczony

W takiej sytuacji uprawnieni do dziedziczenia stają się odpowiednio:
- małżonek w całości,
- dzieci w częściach równych,
- rodzice w częściach równych,
- osoby fizyczne wskazane do dziedziczenia uwzględnione w dokumencie przygotowanym przez notariusza.

Szukasz polisy na życie dla siebie? Sprawdź https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/

Czy pieniądze odziedziczone w ramach polisy podlegają opodatkowaniu?

To jedno z pytań, które pojawia się bardzo często. Dziedzicząc polisę na życie, a dokładniej pieniądze z jej tytułu należy wiedzieć, że nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ nie są częścią masy spadkowej. Oznacza to, że nie musimy płacić podatku od sumy ubezpieczenia, którą otrzymamy jako uposażony lub spadkobierca ubezpieczonego. Jest to jedna z głównych zalet polisy na życie, która pozwala zachować całość świadczenia.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady. Jeśli uposażony nie jest spokrewniony z ubezpieczonym, to może być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek ten wynosi 19% i dotyczy sytuacji, gdy uposażony jest np. przyjacielem, partnerem, sąsiadem zmarłego.

Podsumowanie

Jak widać ubezpieczenie na życie to doskonały i prosty sposób na to, by zabezpieczyć finansowo swoich najbliższych i zadbać o ich przyszłość w przypadku naszej śmierci. Chcąc uniknąć nieporozumień wśród najbliższej rodzinny jedyne, o czym powinniśmy pamiętać to wskazanie osób uposażonych. Dzięki temu cała procedura wypłaty pieniędzy z polisy przebiegnie dużo sprawniej aniżeli w przypadku braku wskazania takich osób.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozjaśnił nieco jak działa ubezpieczenie na życie i uczynił kwestię dziedziczenia środków z polisy bardziej zrozumiałą.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%