Zamknij

Czym są okna energooszczędne?

07:24, 21.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:24, 21.03.2024
freepik.com freepik.com

Okna energooszczędne, zwane też pasywnymi, to jedna z głównych kategorii okien dostępnych na rynku. Co konkretnie kryje się pod tym pojęciem i jakie korzyści daje montaż stolarki okiennej tego typu?

Okna energooszczędne – definicja opisowa

Próba określenia, czym są okna energooszczędne, nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym. Chodzi o stolarkę okienną uwalniającą na zewnątrz mniej ciepła niż tradycyjne okna. Lepsza izolacja termiczna wpływa na mniejszy popyt na energię potrzebną do ogrzania budynku, co ma pozytywne przełożenie na ślad węglowy i wysokość rachunków z ciepłowni. Choć na pierwszy rzut oka okna pasywne mogą wyglądać podobnie do standardowych modeli, ich wyjątkowość tkwi w zastosowanych materiałach i konstrukcji. Omówimy je poniżej. Teraz skupmy się na parametrze informującym, w jakim stopniu dane okno blokuje straty ciepła. Chodzi o oznaczenie Uw wyrażane w jednostce W/(m2K), które informuje nas o tym, ile ciepła ucieka przez 1 m2 okna przy różnicy temperatur między wnętrzem a otoczeniem wynoszącej 1 K. Składa się on z dwóch głównych elementów: Uf (przenikalność termiczna ramy okiennej) i Ug (przenikalność szyby). Im niższy parametr Uw, tym lepiej, gdyż oznacza mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania. Choć okna o niższym Uw mogą być droższe, inwestycja w nie przyniesie oszczędności na dłuższą metę. Okna można uznać za energooszczędne, jeśli ich parametr Uw nie przekracza 0,9 W/(m2K) przy montażu w ścianie, przy czym najlepsze okna na rynku osiągają Uw na poziomie około 0,72 W/m2K.

Od czego zależy izolacja termiczna okna?

Od kilku czynników. Niektórych może zaskoczyć fakt, że to przez ramy (profile) okna ucieka więcej ciepła niż przez taflę szkła. Dlatego właśnie warto przyjrzeć się dokładniej zastosowanym profilom. Różne materiały (takie jak drewno, polichlorek winylu — PVC, aluminium, czy profile hybrydowe) używane do konstrukcji ramek mają różne właściwości izolacyjne. Najlepiej w tej materii wypadają okna zrobione z drewna i z polichlorku winylu. Gorzej izolują okna aluminiowe (chociaż są modne i dobrze współgrają z nowoczesnymi projektami architektonicznymi), a to z uwagi na właściwości fizyczne metali. Mało tego. Duże przeszklenia osadzone w ramach z PVC mogą wymagać metalowych wzmocnień z powodu mniejszej stabilności profilu, co dodatkowo obniża termoizolacyjność okna. Oprócz samego materiału, na poziom izolacji wpływają również głębokość profilu, liczba komór wewnątrz profilu oraz grubość jego ścianek. Ma to szczególne znaczenie przy oknach plastikowych.

Za poziom termoizolacji odpowiadają też szyby. Najlepsze efekty dają pakiety trzyszybowe, gdzie przestrzenie pomiędzy poszczególnymi szklanymi płytami są wypełnione gazem o mniejszej przewodności cieplnej niż powietrze, np. kryptonem lub argonem. Aby uzyskać optymalne właściwości izolacyjne, pakiety trzyszybowe powinny być zespolone z ramkami dystansowymi pozbawionymi metalowych elementów, które przewodzą ciepło na zewnątrz.

Innym aspektem podnoszącym efektywność energetyczną okien są uszczelki środkowe. Najlepsze rezultaty daje wykorzystanie potrójnych uszczelek wykonanych z trwałej i elastycznej gumy EPDM, które są aplikowane na całym obwodzie profilu.

Zainwestuj w sprawdzony montaż – nie tylko produkt się liczy

Technologiczne innowacje stosowane przez producentów mają istotny wpływ na izolacyjność cieplną stolarki okiennej. Niemniej jednak nawet najdoskonalszy produkt nie spełni swojej roli, jeśli zostanie źle zamontowany. Niestety, na rynku działają liczne ekipy montażowe, z którymi lepiej jest nie mieć nic wspólnego. Roi się od nich w internecie. Alternatywą dla takich niepewnych fachowców jest fabryczna instalacja. Proces ten polega na tym, że okno (drzwi, roleta lub brama garażowa) jest montowane przez wykwalifikowanych techników, którzy mają podpisane umowy z producentem. Tacy montażyści są biegli w konkretnych produktach i zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie ich obsługi. Fabryczny montaż zapewnia poprawne zamocowanie okien bez ryzyka powstania szparek, przez które mogłoby uciekać cenne ciepłe powietrze z domu.

Dla kogo są okna energooszczędne

Okna o wyższych parametrach izolacyjnych stanowią rozwiązanie dla osób, które chcą zmniejszyć koszty ogrzewania, a także są niezbędne dla inwestorów stawiających na pasywne budownictwo. Stanowią one również interesującą opcję dla ekologicznych entuzjastów. Redukcja zapotrzebowania na energię z paliw kopalnych i zmniejszenie ilości spalin powstających w wyniku działania konwencjonalnych pieców to twoja cegiełka do niższej emisji gazów cieplarnianych i lepszej przyszłości Matki Ziemi. Gwoli ścisłości trzeba dodać, że termoizolacyjna stolarka okienna to rozwiązanie dla bardziej zamożnej klienteli. Okna energooszczędne są z reguły droższe niż te o gorszych parametrach izolacyjnych. Cena za okna zależy od wielu czynników, np. okucia, rozmiaru, estetyki, marki profili, akcesoriów, a poziom izolacji termicznej jest ważnym, choć nie jedynym determinantem kwoty widniejącej na fakturze od sprzedawcy. Na osłodę dodajmy, że koszty zakupu energooszczędnych okien mogą być częściowo zrekompensowane dzięki dotacjom z programów wspierających ekologiczne technologie, np. z Programu "Czyste Powietrze".  

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%