Zamknij

Rezygnacja z pracy - jak się odpowiednio przygotować?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 23.08.2024
Fot. Materiały promocyjne Fot. Materiały promocyjne

Podjąłeś ostateczną decyzję o rezygnacji z pracy? Nawet jeśli pod wieloma względami dotychczasowe miejsce zatrudnienia nie spełniło Twoich oczekiwań, zadbaj o to, aby pozostawić po sobie pozytywne wrażenie. Poinformuj szefa o swoich planach z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mógł się przygotować do zmian w firmie. Pamiętaj o wręczeniu przełożonemu formalnej rezygnacji z pracy i upewnij się, jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje.

  • Przed oficjalnym wręczeniem wypowiedzenia powiedz szefowi o swoich planach, dając mu czas na znalezienie zastępcy.
  • Przed planowanym odejściem z pracy porozmawiaj także ze współpracownikami, aby nie byli zaskoczeni Twoją decyzją.
  • Pamiętaj o dopełnieniu formalności - złóż oficjalne wypowiedzenie umowy o pracę, pamiętając przy tym o zachowaniu okresu wypowiedzenia.
  • Przed odejściem z firmy postaraj się wdrożyć swojego zastępcę w pełnione przez Ciebie obowiązki.

Kiedy poinformować o rezygnacji z pracy?

Zmiana pracy nie musi oznaczać utraty dotychczasowych kontaktów zawodowych. Tylko od Ciebie zależy, czy rozstaniesz się z daną firmą w przyjaznych stosunkach. Pamiętaj, aby z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować wszystkich o swoich planach. W pierwszej kolejności powinieneś spotkać się z pracodawcą. Wyjaśnij mu na osobności, dlaczego zamierzasz zmienić pracę. Możesz wspomnieć, że zależy Ci na dalszym rozwoju w konkretnym kierunku lub chcesz po prostu zacząć karierę w innej branży. Powiedz, kiedy dokładnie zamierzasz odejść - jeśli masz taką możliwość, warto ustalić z przełożonym orientacyjny termin odejścia. Nie zapomnij również poinformować o swoich planach zawodowych współpracowników. Postaw na otwartą komunikację. Zadbaj o to, aby ostatnie dni w pracy przebiegły w pozytywnej atmosferze. Pamiętaj, że nigdy nie wiadomo, kiedy ponownie przetną się Wasze ścieżki zawodowe.

Chcesz znaleźć nową pracę? Odwiedź portal https://www.pracuj.pl/ i przejrzyj ogłoszenia z interesującej Cię branży!

Napisz wypowiedzenie umowy o pracę

Rezygnacja z pracy musi mieć charakter formalny, dlatego powinieneś wręczyć przełożonemu stosowny dokument, czyli wypowiedzenie umowy o pracę. Należy zawrzeć w nim swoje dane osobowe oraz pełną nazwę i adres firmy. W dokumencie musisz uwzględnić datę zawarcia umowy, którą zamierzasz wypowiedzieć - z zaznaczeniem, że zachowujesz okres wypowiedzenia. Wręczone przełożonemu pismo powinno zostać przez niego podpisane, co będzie stanowić potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia.

Szukasz dobrze płatnej pracy w Kluczborku? Nie czekaj, aż ubiegnie Cię konkurencja i już teraz wyślij online aplikację na wymarzone stanowisko!

Pamiętaj o okresie wypowiedzenia

Zanim ostatecznie zrezygnujesz z pracy, to musisz wywiązać się ze swoich obowiązków w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Pamiętaj, że podczas okresu wypowiedzenia wciąż pozostajesz do dyspozycji pracodawcy. Jeśli ubiegasz się o nową pracę, koniecznie wspomnij rekruterowi, że obowiązuje Cię okres wypowiedzenia w obecnej firmie. Oczywiście dotychczasowy pracodawca może zwolnić Cię ze zobowiązań, wszystko zależy od waszych ustaleń. W takiej sytuacji nie zapomnij poprosić go o pisemne oświadczenie jego decyzji - ustne zapewnienie nie jest wiążące. Ostatnie dni w firmie możesz poświęcić na wdrożenie następcy w zakres obowiązków, o ile taki się pojawi. Dotychczasowy pracodawca z pewnością będzie Ci wdzięczny, że podzieliłeś się swoim doświadczeniem. Dodatkowo w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia warto pożegnać się ze wszystkimi współpracownikami, częstując ich ciastem i kawą. Dzięki temu rozstanie z firmą przebiegnie w przyjemnej atmosferze.

Zależy Ci na zdobyciu pracy w Nidzicy? Sprawdź online aktualne oferty i zastanów się, czy spełniasz oczekiwania pracodawców!

Podsumowanie

Przygotuj się do rezygnacji z pracy i z odpowiednim wyprzedzeniem poinformuj szefa o swoich planach. Pamiętaj o okresie wypowiedzenia, podczas którego wciąż będziesz zobowiązany do wykonywania poleceń dotychczasowego pracodawcy. Zadbaj o to, aby rozstanie z firmą przebiegło w miłej atmosferze i nie zapomnij pożegnać się ze swoimi współpracownikami.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%