Zamknij

Komu przysługuje odprawa emerytalna?

art. sponsorowany + 13:46, 18.09.2024 Aktualizacja: 13:47, 18.09.2024

Odprawa emerytalna jest zagadnieniem, które interesuje szeroki grono osób. Jeśli pracownik kończy karierę zawodową i przechodzi na odpoczynek (emeryturę), otrzymuje odprawę emerytalną od ostatniego pracodawcy. Jaka jest wysokość tego świadczenia? Kto z niego skorzysta i jakie warunki trzeba spełnić? Odpowiedzi na te pytania poznamy w poniższym artykule. 

Odprawa emerytalna

Warto zauważyć, że odprawa emerytalna została dokładnie opisana w Kodeksie pracy. Jest ona wypłacana zawsze, gdy pracownik przechodzi na emeryturę i nie zależy od stażu pracy ani liczby przepracowanych lat w danej firmie. Jednakże trzeba mieć na uwadze kilka warunków, które pozwalają cieszyć się z dodatkowych pieniędzy. Odprawa emerytalna jest dostępna dla pracownika, który:

  • Nabył prawo do emerytury
  • Zakończył stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę
  • Nie pobrał wcześniejszej odprawy

Najistotniejszą kwestią jest tutaj faktyczne przejście pracownika na emeryturę (nie jest wystarczające samo nabycie prawa do świadczenia emerytalnego). Koniecznością staje się zatem zakończenie stosunku pracy, tak aby móc uzyskać odprawę emerytalną od firmy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika

Wysokość odprawy emerytalnej

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? To świadczenie powszechne, które należy się każdemu pracownikowi po spełnieniu powyższych warunków. Wysokość odprawy emerytalnej musi odpowiadać jednomiesięcznemu wynagrodzeniu pracownika. Jest obliczenie jest takie samo, jak w razie świadczenia urlopowego, jednak bez dzielenia przez współczynnik i godziny. Niezwykle ważne jest to, że odprawa tego typu to świadczenie jednorazowe! Inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy pracownik pracuje u kilku pracodawców podczas przejścia na emeryturę. W efekcie może liczyć na odprawę od każdego z nich, na takich samych zasadach, jak podczas zatrudnienia w jednej firmie. Pracodawca może oczywiście podwyższyć kwotę odprawy dla pracownika odchodzącego na emeryturę. Wcześniej warto dowiedzieć się, czy w firmie istnieje regulamin wewnętrzny wskazujący na odprawę emerytalną. Jeśli nie, aspekt ten jest uregulowany zgodnie z przepisami ogólnymi Kodeksu pracy. 

Dla kogo wyższa odprawa emerytalna?

Powinniśmy wiedzieć, że niekiedy możliwe jest skorzystanie z wyższej odprawy emerytalnej. Pewne grupy zawodowe mają szansę na większe pieniądze - są to przykładowo nauczyciele. Karta nauczyciela zapewnia im odprawę zależną od stażu pracy, co oznacza:

  • Dla stażu pracy poniżej 20 lat - odprawa emerytalna w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia
  • Dla stażu pracy powyżej 20 lat - odprawa emerytalna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia
  • Inna grupa zawodowa korzystająca z tego przywileju to urzędnicy samorządowi i państwowi. Tutaj również wysokość odprawy zależy od stażu pracy:
  • Dla stażu pracy powyżej 20 lat - odprawa emerytalna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia
  • Dla stażu pracy powyżej 15 lat - odprawa emerytalna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia
  • Dla stażu pracy powyżej 10 lat - odprawa emerytalna w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia

Gdy przepracujemy 40 lat w zawodach takich jak nauczyciel, górnik, pracownik budżetówki lub urzędnik państwowy, możemy otrzymać także nagrodę jubileuszową. Jest to premia dodatkowa, którą uzyskamy w trakcie przechodzenia na emeryturę. Pamiętajmy o tym, że pracodawca musi obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek od odprawy rentowej i emerytalnej, gdyż jest to przychód ze stosunku pracy. Pracownik zatem otrzymuje pomniejszone świadczenie, zgodnie z odjętą zaliczką. Od odprawy emerytalnej nie odprowadza się jednak składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i rentowe! Dzięki temu uzyskujemy świadczenie zmniejszone jedynie o zaliczkę na podatek dochodowy. Ogromne znaczenie ma to, że wypłata odprawy jest obowiązkiem pracodawcy, z którego musi się wywiązać (w przeciwnym razie grozi mu kara grzywny). 

Jak widzimy, odprawa emerytalna jest świadczeniem przyznawanym pracownikom, którzy przechodzą na zasłużoną emeryturę. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%