Zamknij
REKLAMA

Jakie buty do biegania wybrać?

09:16, 26.04.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

Bieganie jest fantastyczną sprawą, oczywiście jeśli sprawia przyjemność. Nie można się do niego zmuszać, tak jak nie można się zmuszać do każdej innej czynności, wymagającej podjęcia określonego wysiłku. Jeśli biegi są Twoją pasją lub dopiero zamierzasz zacząć przygodę z bieganiem, zainwestuj w dobre, oddychające ubranie i oczywiście bardzo dobre jakościowo buty.

Wygoda i dopasowanie

Buty biegowe muszą być bardzo wygodne i dopasowane idealnie do stopy. Nie oszczędzaj więc na tym zakupie, ponieważ Twój wybór może znacznie przyczynić się do osiągów wbieganiu, ale przede wszystkim ochronić stopy przed kontuzjami. Czy wiesz, że dobrej jakości obuwie sportowe składa się z ok. 30. elementów? Każdy z nich odgrywa określoną rolę i musi współgrać z innymi komponentami, aby Twoja stopa była bezpieczna. Są to m.in. kołnierzyk obejmujący kostkę, cholewka, język, łatka (nad palcami stopy), nakładki (zazwyczaj są to wzmacniające paski na bokach), zapięta i wiele innych ważnych elementów struktury buta.  

Wybieraj zawsze takie sznurówki,  które nie będą uciskały stopy po zawiązaniu. Jeśli poczujesz jakiekolwiek niedogodności, wtedy może to oznaczać, że masz za cienkie lub też zbyt płaski język, który nie amortyzuje ucisku. Liczy się także dobry patent na ich zawiązanie. Poczytaj w Sieci lub obejrzyj filmiki nt. prawidłowego wiązania sznurówek, aby ich rola była optymalna. Jeśli na języku buta znajdują się szlufki, koniecznie przełóż sznurówkę przez te otwory, w celu lepszego ułożenia języka w stosunku do stopy.

Specjalistyczny sklep

Jeśli chcesz kupić naprawdę dobre buty, kupuj tam, gdzie jest duży wybór butów różnego rodzaju – różne wzory, modele, kolory i fasony. Możesz szukać w Sieci, np. w tego typu miejscach https://1but.pl/reebok lub w sklepach stacjonarnych. Warto też wcześniej przymierzyć buta w sklepie, a później zamówić taki sam rodzaj ze sklepu internetowego. Zazwyczaj jest taniej i zawsze możesz trochę zaoszczędzić.

Rodzaj podłoża


Jeśli będziesz biegać w przeważającej części po ulicach, nawierzchniach dobrze utwardzanych, wybierz buty lżejsze, z cieńszą podeszwą. Nie ma sensu inwestować w  buty mocno amortyzowane, ponieważ na takie tereny wystarczy lekka waga i duża elastyczność buta. Takie obuwie powinno dobrze miękko  się zginać bez problemu we wszystkie strony, zarówno podeszwa, jak i cholewka.

Natomiast w przypadku wybrania terenów bardziej ekstremalnych typu –  drogi z dużą ilością kamieni, korzeni, piachu czy błota, mniejsze lub większe górki, musisz zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę stopy. Nacisk na nią podczas biegu jest bardzo duży, bo to na niej rozkłada się ciężar całego ciała. Jeśli nie chcesz odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości bólowych podeszwy i uniknąć skręceń czy też innych kontuzji kup buty trailowe ze zdecydowanie grubszą podeszwą. Takie obuwie powinno być też lepiej amortyzowane oraz posiadać w większe bieżniki i dobrą przyczepność do podłoża.

Zastanów się więc, jakie buty będą Ci potrzebne. Czy wolisz biegać spokojnie, od czasu do czasu, czy też po drogach bardziej wymagających. Zrób dobry research i wybierz dobre, markowe buty, aby zapewnić stopie  wygodę, a sobie komfort psychiczny.

(Materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone