Zamknij
REKLAMA

Ogród nowoczesny - jak go zrobić?

00:00, 07.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Ogród nowoczesny - czyli idealny do miast, dla zapracowanych, elegancki, mało wymagający - w naszym artykule podpowiadamy jak go założyć.

Ogród nowoczesny to w ostatnim czasie jeden z popularniejszych stylów, w jakich urządza się założenia ogrodowe. Minimalistyczny, a jednocześnie efektowny, dopasowuje się do stylu życia zapracowanych, młodych ludzi, którzy w ogrodzie chcą jak najwięcej wypoczywać

Przestrzeń nowoczesna powinna komponować się z architekturą budynku. Każdy z zakładanych ogrodów przydomowych powinien podkreślać design domu, jego architekturę, kolorystykę, styl.

Dla kogo jest styl nowoczesny?

Ogród w stylu nowoczesnym to doskonała propozycja dla osób ceniących wyrazisty design - przestrzenie nowoczesne są uporządkowane, minimalistyczne, przestronne, a każdy element jest starannie przemyślany i ważny. Dlatego styl nowoczesny spodoba się tym osobom, które cenią porządek i ład.

W ogrodzie nowoczesnym sadzi się ograniczoną ilość gatunków, które zajmują duże powierzchnie. Starannie dobrane rośliny mają małe wymagania pielęgnacyjne, gdyż ogród nowoczesny użytkują najczęściej bardzo zapracowane osoby, które w nielicznym czasie wolnym chcą się zrelaksować, a nie koniecznie grzebać się w ziemi. Ta przestrzeń więc spodoba się miłośnikom ogrodowego relaksu.

W przestrzeni nowoczesnego ogrodu pojawiają się nowoczesne, często surowe lub zaskakujące tworzywa. Docenianie są również nowoczesne technologie - automatyczne systemy nawadniania, kosiarki elektryczne, lampy solarne itp. nowinki technologiczne często pojawiają się w nowoczesnym ogrodzie. Każdy, kto ceni postęp technologiczny i jego zalety, z pewnością polubi styl nowoczesny też za to.

Minimalizm, surowe tworzywa i jeden mocny kolor - to ogród nowoczesny.

Nowoczesność w tworzywach

Tworzywa zastosowane w ogrodzie nowoczesnym doskonale wpisują się w jego ideologię - są więc samowystarczalne, minimalistyczne i nie wymagające.

Styl nowoczesny doskonale wyraża się poprzez zastosowanie betonu, stali oraz szkła.

Beton jest bardzo trwałym tworzywem, które dzięki swoim właściwościom, nie wymaga pielęgnacji. Powierzchnia betonu jest atrakcyjna i unikatowa - a wykonywane z niego donice, płyty i dekoracje są jedyne w swoim rodzaju, bo wykonane ręcznie. Materiał jakim jest beton architektoniczny, nie potrzebuje wcale impregnacji czy czyszczenia, a warunki pogodowe takie jak mróz, deszcz, czy nasłonecznienie zupełnie nie powodują uszkodzeń.

Ze stali wykonuje się meble - ich proste kształty, które tworzą konstrukcję, pasują do lekko zgeometryzowanych, nowoczesnych przestrzeni. Stal jest najczęściej malowana proszkowo na kolor szary, czarny lub biały. Malowanie zabezpiecza metal przed zgubnym wpływem czynników atmosferycznych - metal nie koroduje.

Ze szkła wykonane zostaną elementy takie jak blaty . Błyszczące, a jednocześnie bezpieczne, są łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu.

Zaskakująca przestrzeń miejska.

Meble - podkreślą nowoczesny design

Meble w ogrodzie w stylu nowoczesnym doskonale dopełniają przestrzeń. Są nie tylko bardzo funkcjonalne i praktyczne, ale zdecydowanie mocno atrakcyjne.

Tworzywa do wykonania mebli nowoczesnych to bardzo trwałe materiały, nie wymagające pielęgnacji i impregnacji. Bardzo popularne są komplety mebli z technorattanu - zwłaszcza w kolorze ciemnego brązu oraz grafitu. Meble często wykonywane są również z polietylenu - tworzywa bardzo odpornego na czynniki atmosferyczne o wyrazistym designie - kolorystyka może być dowolna - jednak najczęściej jest to klasyczna biel, o mocnym połysku, co czyni ją bardzo elegancką.

Meble nowoczesne wyróżniają się spośród innych - mają proste kształty, ale są zaskakujące. Ciekawy jest kolor, lub tworzywo, faktura - niektóre z mebli imitują gałęzie drzew, inne liście, albo nawet diamenty. Mebli jest mało, ale są przemyślane.

Przestrzeń nowoczesna jest uporządkowana oraz przejrzysta, przestronna - dlatego ilość mebli jest ograniczona do minimum. Te, które są w ogrodzie, muszą więc być bardzo funkcjonalne - dlatego też na przykład: siedzisko jest skrzynią, w jakiej można przechować niezbędne na tarasie przedmioty, a jeżeli zajdzie potrzeba, po zdjęciu poduchy, siedzisko staje się stolikiem kawowym. Krzesło dzięki miękkim poduchom jest wygodne jak fotele rozkładane oparcie pozwala nam wypocząć jak w leżaku.

Funkcjonalność mebli wyraża się też w ich wygodzie stosowanie - wszystko jest łatwe i szybkie w obsłudze, stół można szybko rozłożyć, kiedy pojawią się niespodziewani gości, krzesła rozłożyć, a gdy wyjdą schować do schowka. Meble są dopasowane do potrzeby wypoczynku - bardzo wygodne, pojemne, i nie potrzebują wiele uwagi.

Do wymagań jakie muszą spełnić meble w ogrodzie nowoczesnym należy kryterium wymagań pielęgnacyjnych - meble te nie mogą potrzebować pracochłonnej pielęgnacji, powinny być niezależne i samowystarczalne. Po sezonie wystarczy umycie ich wodą z płynem do naczyń.

Pawilon z modnymi meblami pasuje do nowoczesnego ogrodu.

Centrum ogrodu - taras wypoczynkowy

Centrum ogrodu nowoczesnego jest taras wypoczynkowy. Jeżeli chcemy spędzać w ogrodzie wiele czasu, ważne będzie jego zadaszenie. Zadaszenie może być wykonane z drewna, stanowić konstrukcję murowaną, lub metalową. Bardzo atrakcyjnie i nowocześnie prezentują się pawilony - w przeciwieństwie do drewnianych zadaszeń, nie trzeba ich malować. Piękne pawilony w ogrodzie są bardzo funkcjonalne i tworzą przyjemną przestrzeń pod bezpiecznym dachem.

Rośliny dla wymagających i zapracowanych

Rośliny dla wymagających i zapracowanych osób powinny być bardzo atrakcyjne, pomimo minimalnych wymagań pielęgnacyjnych. Bardzo ważne więc będzie prawidłowy wybór roślin w momencie zakładanie ogrodu nowoczesnego.Niektóre gatunki są bardzo wymagające, a inne mniej. Wymagania roślin możemy skutecznie zmniejszyć, zapewniając im odpowiednie warunki siedliskowe na początku. Rośliny dobrane prawidłowo do przestrzeni w jakiej mają rosnąć, są zdrowsze, mniej chorują, szybko rosną. Warto więc dobrać gatunki do stanowiska, jakie mamy w ogrodzie. Jeżeli sami planujemy nasadzenia nie bójmy się pytać sprzedawcy o wymagania rośliny. Często zapominamy również sprawdzić jak wysokie wyrasta drzewo jakie kupiliśmy, czy szybko rozrasta się dana trawa ozdobna, albo krzew. Potem musimy ja często przycinać, co również jest kłopotliwe.

Najmniej wymagającą grupą roślin są krzewy ozdobne - atrakcyjne, najczęściej nie wymagają przycinania, raz posadzone, stają się dekoracją ogrodu. Drzewa również są mniej kłopotliwe, z tym iż pamiętajmy, że decydując się na rośliny liściaste, skazujemy się na konieczność usuwania suchych liści jesienią z trawnika.

Kłopotliwe stają się również nasadzenia z roślin w donicach - gdyż są bardzo wrażliwe na brak wody i wymagają naszego regularnego podlewania. Jeżeli chcemy tego uniknąć, załóżmy w donicach system nawadniania.

Również wiele pracy wymagają nasadzenia z roślin cebulowych - ich jesienne sadzenie i letnie wykopywanie jest kłopotliwe, więc albo rezygnujemy z nich, albo sadzimy w koszykach, co zdecydowanie ułatwia nam te zabiegi.

Pomocne w utrzymaniu ogrodu atrakcyjnego i mało wymagającego są rabaty bylinowe - jedynie w pierwszym roku po posadzeniu mogą wymagać plewienia lub przycinania, albo okrycia na zimę. W kolejnych latach bujne byliny zagłuszają chwasty, tworzą atrakcyjną cały rok przestrzeń.

Każdy ogród powinien być dopasowany do tempa życia swoich właścicieli - ogród nowoczesny pozwala nam odpocząć, jest mało wymagający, ale bardzo atrakcyjny. Podkreśla design naszego domu, jest dopasowany do gustu i potrzeb użytkowników.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (12)

EwaEwa

1 0

Nowoczesny ogród charakteryzuje się przede wszystkim funkcjonalnością i to się ceni! 12:48, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatarzynaKatarzyna

0 0

Porady naprawdę godne polecenia, a fotografie są mega inspiracją - takie artykułu długo szukałam i bardzo się cieszę, że spotkałam go właśnie tutaj.. Kto by się spodziewał ;) 13:10, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WeronikaWeronika

0 0

Uwielbiam wiaty, a ta biała jest wprost idealna! Ktoś może wie gdzie można ją znaleźć? Jaki to model? Byłabym wdzięczna za wszelkie odpowiedzi 11:39, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

0 0

@Wronika To biała altana-pergola NICE 12:13, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WeronikaWeronika

0 0

Patrycjo - przepraszam, że po takim czasie ale serdecznie dziękuję za odpowiedź! Już mam plany na nadchodzący sezon jeśli chodzi o wyposażenie ogródka :D 10:52, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TeresaTeresa

0 0

Ogród ma być pożyteczny, a nie nowoczesny! 09:29, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JuliaJulia

0 0

Myślę, że największą rolę przykłada się do mebli - jeśli są solidne i w oryginalnym kształcie to znacznie lepiej to wygląda. Super aranżacje! 11:16, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichałMichał

0 0

Nie przepadam za nowoczesnymi dodatkami, ale muszę przyznać, że niketóre są bardzo ładne 14:12, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirellaMirella

0 0

Co to za roślina z drugiego zdjęcia? Rośnie w naszym klimacie? 11:22, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Wolę ogrody w starym stylu. Lepiej się w takich czuję 08:18, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaulaPaula

0 0

Podzielam odczucia Agaty. Ogrody w starym stylu są przytulniejsze i mają fajniejszy klimat 10:06, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlicjaAlicja

0 0

Nowoczesny ogród w 2020 ! to jest to? 13:19, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%