Zamknij

Ogród w stylu rustykalnym - barwny i rodzinny!

10:11, 19.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:20, 19.03.2019
Skomentuj Wiejski ogród jest swobodny, romantyczny i kolorowy. Wiejski ogród jest swobodny, romantyczny i kolorowy.

Ogród w stylu rustykalnym jest barwny i rodzinny. Jakie rośliny najlepiej pasują do ogrodu wiejskiego? Jak urządzić taką przestrzeń od podstaw?

Jak wybrać styl ogrodu?

Posiadanie własnego ogrodu jest coraz częstszym marzeniem wielu z nas. Własny skrawek zieleni, gdzie będzie można wypocząć, zintegrować się z rodziną na łonie natury, wydaje się największym szczęściem. Ogród może spełniać wiele funkcji, jest ich tak wiele, jak wiele osób marzy o ogrodzie. Niektórzy z nas szukają miejsca do wypoczynku z rodziną, chcą ustawić wygodne meble ogrodowe, czy zawiesić huśtawkę, inni chcą wypocząć w otoczeniu zieleni i towarzystwie ciekawej książki. Ogród może być najciekawszym placem zabaw dla naszych kochanych najmłodszych - dzieci i wnuków. We własnym ogrodzie mamy możliwość założyć warzywnik, mały sad, czy po prostu posadzić kilka roślin, które zachwycą nas plonami. W ogrodzie możemy rozwijać ogrodnicze pasje - uprawiać nasze ulubione rośliny ozdobne, założyć ich kolekcję.

Nie tylko funkcja ogrodu zależy od naszych upodobań czy oczekiwań - od tych czynników będzie zależał również styl ogrodu, jego wygląd. Planując założenie ogrodu, spotkamy się z wieloma pojęciami, charakteryzującymi stylistykę ogrodu - najbardziej popularne style to ogrody nowoczesne, rustykalne, miejskie, geometryczne, prowansalskie, japońskie. Jak wybrać styl, który będzie nas satysfakcjonował?

Wiejski ogród jest przyjazny dla zwierząt.

Jak wybrać styl ogrodu?

Styl ogrodu wpływa nie tylko na jego funkcjonalność i wygląd, ale również na jego wymagania. Niektóre założenia, między innymi ogród geometryczny, czy japoński, będą bardziej wymagające niż inne, dlatego ich posiadacze muszą lubić pracę w ogrodzie i mieć na nią czas. Warto wziąć to kryterium pod uwagę.

Styl ogrodu powinien być ponadczasowy - nie jest dobrym pomysłem uleganie modzie. Niektóre trendy zmieniają się bardzo szybko, dlatego inwestując w ogród, podobnie , jak urządzając dom, warto wybrać styl ponadczasowy, klasyczny, ładny. Nowe trendy mogą początkowo wydać nam się atrakcyjne, jednak potrafią szybko się znudzić. W naszym ogrodzie będziemy mogli wprowadzać od czasu do czasu pewne drobne zmiany,które mogą do nowoczesnych trendów nawiązywać, jednak warto, aby główne założenie było klasyczne.

Najważniejsza zasada brzmi : ogród powinien podobać się nam. Niby proste, a nie zawsze tego przestrzegamy. Planując ogród kierujmy się własnym gustem, czy też gustem naszych najbliższych ( potencjalnych użytkowników ogrodu). Ogród ma być ładny dla nas, więc planujemy w nim tworzywa, rośliny, kolory, które my lubimy. Mamy pewność, że taki ogród będzie dla nas źródłem radości i satysfakcji.

Ogród rustykalny, czyli jaki?

Ogród rustykalny - co to oznacza? Innym określeniem ogrodu rustykalnego, z jakim często się spotykamy, jest ogród wiejski. Ogrody o charakterze wiejskim, są miejscami swobodnymi dynamicznymi, które w porównaniu z ogrodami zakładanymi pod linijkę, wymagają mniej pielęgnacji. Ogród ten jest tolerancyjny dla roślin, nie tylko ozdobnych. Na rabacie pozwalamy rozwijać się przypadkowo wysianym roślinom, krzewom, czy też nawet chwastom, jeżeli nie są szkodliwe. Często mieszamy je z warzywami i krzewami owocowymi.


W cieniu drzewa ustawiamy ławeczkę lub leżak.

Przestrzeń ogrodu wiejskiego składa się najczęściej z atrakcyjnego, barwnego przedogródka, a którym wszystkiego jest dużo - znajdziemy tu różnorodne rośliny, zarówno krzewy, drzew jak też byliny i jednoroczne. Za domem natomiast znajduje się strefa wypoczynkowa, w której cała rodzina spotyka się i wypoczywa. Spotkania w ogrodzie wiejskim odbywają się najczęściej dookoła stołu. Ogrodowy stół z wygodnymi krzesłami ustawiamy na tarasie lub trawniku, w cieniu dużego drzewa. Miejsce to staje się centrum ogrodu.

W ogrodzie wiejskim często planujemy warzywnik.

Obowiązkowym elementem ogrodu wiejskiego jest warzywnik. Znajduje się on również na tyłach domu, najczęściej w pewnej odległości od noego. Warzywnik ma znaczne rozmiary, gdyż posiadacze ogrodu o charakterze wiejskim, bardzo cenią sobie ekologiczne plony, które wykorzystują na bieżące potrzeby oraz które przetwarzają na przetwory. Warzywnik często ogrodzony jest drewnianym płotkiem, wzdłuż którego rozwija się pnącze lub posiane są jednoroczne kwiaty.

Ogród wiejski jest bardzo naturalny. Dlatego w jego urządzaniu wybieramy materiały naturalne. Nawierzchnie w ogrodzie wykonanym ze żwiru, kamienia, czy też drewna. Jeżeli zdecydujemy się na nawierzchnię kamienną, nie będzie to raczej równa i elegancka kostka granitowa, tylko nawierzchnia z ciosanego kamienia polnego. Ścieżki wiją się wokół rabat, prowadzą nas tylko do głównych założeń ogrodowych. W miejscach pobocznych jako ścieżki posłuży nam krótko przycięty trawnik, który nie jest utwardzony.

Z kamienia polnego tworzywa możemy wykonać również słupki ogrodzenia, które wypełnimy drewnianymi przęsłami. Innym rozwiązaniem jest wykonanie ogrodzenia tylko z drewna. Często wiejskie rabaty ograniczone są płotkami z wiklinowych czy brzozowych witek.

Takie plecione elementy pojawiają się również w formie koszyków, donic, czy dekoracji - wykonanych z wikliny, albo innych giętkich pnączy. Popularną dekoracją są postawione niby przypadkiem drewniane grabie, czy miotły, z witek brzozowych. Ogrody wiejskie słyną również z zabawnych dekoracji - jak strach na wróble.

Drewno w konstrukcjach, nawierzchniach, czy meblach ogrodowych, wykorzystujemy w jego naturalnej barwie - staramy się unikać malowania go na egzotyczne kolory, jak palisander, mahoń. Podkreślamu naturalna kolorystykę i usłojenie, malując drewno lakierem bez koloru, lub pozwalamy mu się naturalnie starzeć.


Meble w ogrodzie wiejskim najczęściej wykonane są z drewna, wikliny, lub technorattanu, który imituje właśnie takie naturalne sploty.

W ogrodzie często pojawiają się liczne donice z terakoty. Gliniane doniczki nie muszą być jednakowe, a nawet lepiej, jeżeli wyglądają, jakby były łączone przypadkowo, nieco niedbale w kompozycje.

Dominującymi kolorami są kolory ziemi, więc mile widziane będą wszelkie brązy, szarości, zielenie. Natomiast kolory kwiatów są bardzo różnorodne - ciepłe, wyraziste i często kontrastowe.

Barwne rabaty z dalii pasują na wieś.

Jakie rośliny do ogrodu wiejskiego?

W ogrodzie wiejskim, w jego przestrzeni , dominującą rolę stanowią barwne rabaty. Połączenia kwitnących roślin, z krzewami i drzewami tworzy luźne kompozycje. Jest to połączenie często sprawiające wrażenie przypadkowego. Uzupełnieniem rabat często stają się nasadzenia w donicach, zwłaszcza z roślin jednorocznych. Kolorowe, dynamiczne, zmienne rabaty składają się z wielu bylin oraz roślin jednorocznych. Jest to charakterystyczny element - gdyż wiele z tych rabat jest wysiewanych na wiosnę. Wykorzystuje się bowiem rośliny, które dają szybkie efekty.

W ogrodzie wiejskim łączy się rośliny kwitnące z roślinami pożytecznymi, jadalnymi - często na rabatach rosną drzewa czy krzewy owocowe.

Ścieżki żwirowe są popularne w ogrodach rustykalnych.

Co posadzimy w ogrodzie rustykalnym Najbardziej popularne :

  • drzewa - brzozy, wierzby, świerki, klony, drzewa owocowe,
  • krzewy - hortensje, róże, bukszpany,
  • byliny - naparstnice, ostróżki, malwy, złocienie, jeżówki, goździki, floksy, dalie, mieczyki, irysy,
  • jednoroczne - groszek pachnący, fasola, wilec, goździki, maki, słoneczniki, aksamitki, bratki, pelargonie, cynie,

Ogród rustykalny jest miejscem wypoczynku całej rodziny, jest taki jak ona - różnorodny, tolerancyjny, pełen życia. W ogrodzie wiejskim często pojawiają się i są tam mile widziane - małe i większe zwierzęta, ptaki i wiele owadów. Wszystko dzięki bujnej, kolorowej roślinności. Ogród wiejski kojarzy się nam z ogrodem naszej babci - gdzie w każdym miejscu coś rośnie, pachnie, gdzie łatwo znaleźć coś dobrego do zjedzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

KorneliaKornelia

0 0

We wiejskim ogrodzie koniecznie pojawić musi się lawenda <3 13:59, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

SaraSara

1 0

Taki styl zdecydowanie przypadł mi do gustu. Zupełnie jest odmiennością tych surowych i klasycznych. Beton, beton, beton... 11:50, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MadziaMadzia

0 0

Rustykalny to najpiękniejszy styl :) 12:38, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PamelaPamela

0 0

Wreszcie coś się zaczyna dziać, a nie tylko tak samo wyglądające ogródki :/ 14:32, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IwonaIwona

0 0

Własne truskawki w ogordzie to jest to! :) 10:19, 28.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

0 0

Ogród pełen roślinności po prostu zachwyca! 11:07, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Bardzo podoba mi się ogród w stylu rustykalnym 08:07, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SaraSara

0 0

Wiosno przybywaj!? 13:13, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%