Zamknij
REKLAMA

Jak poprawić swą kondycję przed wyjazdem w góry?

00:00, 09.07.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wyjazd w góry zbliża się wielkimi krokami, a my często zastanawiamy się, czy damy sobie radę pokonać zaplanowaną trasę, czy zamiast podziwiać piękne widoki nie będziemy narzekać na brak sił. Aby uniknąć zadyszki, zakwasów, bólu mięśni, należy odpowiednio wcześnie zadbać o swoją kondycję.

Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, w pracy spędzamy 8 godzin za biurkiem, po powrocie do domu znów siadamy przed telewizorem lub przed komputerem. Nie powinniśmy więc oczekiwać, że nasz organizm bez problemów przetrwa kilkugodzinną wędrówkę pod górę. Jak najszybciej trzeba więc zmienić nieco swój tryb życia i poświęcić więcej czasu na aktywność fizyczną.

Codzienna aktywność fizyczna

Najlepiej zacząć od drobnych czynności, które pozwolą nieco rozruszać swoje ciało. Bardzo dobre korzyści przyniosą spacery. Jeżeli do pracy dojeżdżamy autobusem lub tramwajem, wysiądźmy nieco wcześniej i przejdźmy przystanek lub dwa przystanki piechotą. Taki spacer zajmie nie więcej niż 15-20 minut, a przyniesie wiele korzyści dla naszego organizmu. Poprawi krążenie i metabolizm, wzmocni mięśnie i kości.

Jeżeli mieszkamy lub pracujemy na piętrze, spróbujmy zrezygnować z jazdy windą i wybierzmy schody. Ten rodzaj aktywności poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie, które intensywnie pracują podczas górskich wędrówek – mięśnie ud, łydek, pośladków.

Ćwiczenia fizyczne

Warto też znaleźć czas na ćwiczenia fizyczne, ale takie, które sprawiają nam przyjemność. Nie ma sensu katować się ćwiczeniami, które są dla nas męczące i dość trudne. Można wybrać bieganie, jazdę na rowerze, a nawet ćwiczenia we własnym domu przy pomocy sprzętów do ćwiczeń takich, jak np. rower magnetyczny, orbitrek czy stepper.

Każdy sport uprawiany regularnie poprawia sprawność i wytrzymałość organizmu, wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, wpływa pozytywnie na psychikę. Ćwicząc pokonujemy własne słabości, dzięki czemu będziemy lepiej przygotowani na wszelkie kryzysy, które mogą się pojawić podczas wędrówek po górach.

Ćwiczyć należy regularnie. Jeżeli przed wyjazdem w góry poćwiczymy lub pobiegamy raz czy dwa razy, ze nasza kondycja się poprawi. Stopniowo można zwiększać czas i intensywność treningów.

Pamiętajmy, że nie każde wyjście w góry wymaga dobrej kondycji. Nie musimy od razu pokonywać tatrzańskich dwutysięczników. Trudności można stopniować, na początku wybierzmy łatwiejsze trasy, niższe szczyty lub spacery po malowniczych dolinkach.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone