Zamknij

Rozwiązanie umowy najmu - jaki okres wypowiedzenia obowiązuje?

12:51, 02.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:51, 02.01.2020

Obecnie na polskim rynku wynajmowanych jest ponad 2 mln. mieszkań, co oznacza, że wynajem jest w naszym kraju stosunkowo popularny. Takie rozwiązanie może przynieść korzyści obu stronom: właścicielowi mieszkania oraz najmującym. Co jednak w sytuacji, gdy wynajmujący chce rozwiązać umowę najmu? Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak się wydaje. Właściciel mieszkania musi respektować przepisy wynikające z ustawy o ochronie praw lokatorów. Co z nich wynika?

Czym charakteryzuje się umowa najmu?

Zgodnie z umową najmu mieszkania, jego właściciel za odpowiednią opłatą odstępuje swój lokal najemcy na czas, który jest z góry określony w tym dokumencie. Jeżeli chcemy zabezpieczyć się na przyszłość i zależy nam na tym, aby wypowiedzenie umowy najmu było skuteczne, powinniśmy zadbać o to, już na etapie podpisywania umowy. Warto więc zawrzeć w niej kilka istotnych szczegółów z tym związanych, aby w razie ewentualnych problemów pozbyć się niechcianego lokatora.

Strony umowy najmu

Właściciel mieszkania, czyli wynajmujący to osoba, która na podstawie stosownej umowy udostępnia lokal do używania przez najemcę, czyli inaczej mówiąc użytkownikowi. Podpisaną umowę może wypowiedzieć każda ze stron. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem to właśnie najemca ma o wiele większe przywileje niż wynajmujący. Jest on chroniony zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony i określony

Umowa podpisana na czas nieokreślony charakteryzuje się tym, że nie podano konkretnego czasu jej trwania. Co więcej, jeśli nie opisano w niej warunków związanych z wypowiedzeniem, może ona zostać rozwiązana tylko przy zachowaniu odpowiednich terminów określonych w art. 673 §2 Kodeksu cywilnego. Ustawowy okres wynosi 3 miesiące i jest on liczony od końca miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło wypowiedzenie. W innych przypadkach terminy są ściśle związane z płatnościami. I tak w przypadku płatności comiesięcznych wynajmujący może wypowiedzieć umowę na miesiąc naprzód. Jeśli opłatę za wynajem otrzymujemy w odstępach dłuższych niż miesiąc - najpóźniej na trzy miesiące do przodu na koniec kwartału kalendarzowego. W sytuacji, gdy odstępy są krótsze, obowiązują trzy dni wypowiedzenia, a gdy jest to najem dzienny - jeden dzień naprzód.

Jak wygląda okres wypowiedzenia w przypadku umowy na czas określony? Tego rodzaju umowę można wypowiedzieć wyłącznie zgodnie z jej zapisami oraz przewidzianymi terminami. Celem umowy zawartej na powyższych warunkach jest zapewnienie stosunku najmu oraz ochrona obu podmiotów tego dokumentu. Więcej na temat wypowiedzenia umowy najmu na czas określony znajdziemy na portalu Kapitalni pod adresem https://kapitalni.org/pl/artykuly/wypowiedzenie-umowy-najmu-na-czas-okreslony,73,543.

Kto może dokonać rozwiązania umowy najmu?

Umowę może wypowiedzieć zarówno najemca, jak i właściciel mieszkania. On także ma prawo do natychmiastowego jej rozwiązania, jeśli lokator korzysta z lokalu w sposób niezgodny z przeznaczeniem, np. dokonuje zniszczeń lub przebywają w nim osoby, które nie mają do tego prawa. Podobnie jest także w sytuacji, gdy lokator nie płaci czynszu przez co najmniej dwa pełne okresy rozliczeniowe.

Osoby, które wynajmują mieszkania, często w tej sytuacji spotykają na swojej drodze wiele przeszkód. Niestety nie każdy najemca należycie dba o powierzone mu dobra, często także spóźnia się z płaceniem lub znacznie ogranicza kontakt z właścicielem lokalu. Jeśli rozmowy z najemcą nie przyniosą pożądanych rezultatów, każdy wynajmujący ma prawo do wypowiedzenia umowy najmu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%