Zamknij

Kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek - to dobre rozwiązanie czy pułapka?

13:10, 03.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:10, 03.02.2020

Wzięcie zbyt wielu chwilówek to częsty błąd pożyczkobiorców, którzy w jego konsekwencji nierzadko wpadają w tarapaty finansowe. Aby poradzić sobie ze spłatą wszystkich zobowiązań, niektórzy z nich sięgają po kredyt konsolidacyjny, który pozwala uregulować za jednym zamachem wszystkie pożyczki.

W efekcie zostaje się tylko z jednym kredytem konsolidacyjnym na głowie, który można spokojnie spłacać w comiesięcznych ratach. Czy zaciągnięcie na ten cel kolejnego zobowiązania jest jednak dobrym rozwiązaniem?

Jak działa kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek?

Chwilówkami nazywamy szybkie pożyczki online, które udzielane są w niskich kwotach i z krótkim terminem spłaty. Zwykle ich wysokość wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a spłata polega na jednorazowym zwrocie całej sumy wraz z odsetkami w wyznaczonym dniu (najczęściej do 30 dni od daty zaciągnięcia zobowiązania).

Cechą chwilówek jest prosty sposób ich udzielania – zwykle są to pożyczki bez zaświadczeń, które można zaciągnąć całkowicie online w kilkanaście minut. Łatwość wzięcia takich pożyczek sprawia, że wiele osób zaciąga ich zbyt wiele i potem ma problem z ich spłatą.

W wyjściu z takich kłopotów może pomóc kredyt konsolidacyjny. Jest to produkt, który pozwala pożyczyć środki na pokrycie innych zobowiązań kredytowych. Dzięki temu zamiast kilku pożyczek do uregulowania można mieć już tylko jedno zobowiązanie o warunkach spłaty dostosowanych do możliwości finansowych.

Zalety konsolidacji chwilówek

Po kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek warto się udać z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że pozwala on jednorazowo spłacić wszystkie zaciągnięte wcześniej pożyczki. Jeśli więc ze względu na brak wystarczającej ilości środków nie ma możliwości, by je spłacić samodzielnie w wyznaczonych terminach, konsolidacja jest najlepszym sposobem, by wybrnąć z kłopotu. Dzięki konsolidacji można uniknąć konsekwencji opóźnienia w zwrocie chwilówek, czyli m.in.:

·       naliczania odsetek karnych,

·       postępowania windykacyjnego, które może skończyć się sprawą w sądzie i potem egzekucją komorniczą.

Zaletą tego rozwiązania jest więc także możliwość utrzymania dobrej historii kredytowej w BIK, co w przyszłości może się przydać przy okazji wnioskowania o inne kredyty.

Jakie są wady kredytu konsolidacyjnego?

Z założenia zaciągnięcie zobowiązania na spłatę chwilówek powinno rozwiązać problem związany z ich spłatą. Jednak należy mieć świadomość, że kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych w firmach pożyczkowych w niektórych przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim dlatego, że konsolidacja nie jest darmowa, lecz wiąże się z kosztami. Nowy kredyt będzie oprocentowany, a za jego udzielenie trzeba będzie uiścić prowizję oraz nierzadko także inne opłaty. W ogólnym rozrachunku zwiększy się więc wielkość zadłużenia.

Pułapką konsolidacji mogą być warunki nowego kredytu, czyli przede wszystkim jego koszty oraz okres spłaty. Drogi kredyt konsolidacyjny udzielony na zbyt krótki okres może spowodować, że i to zobowiązanie będzie trudno spłacić w terminie. W takim układzie jego zaciąganie jest bardzo ryzykowne, ponieważ może prowadzić do kolejnych problemów finansowych.

Jak uniknąć kłopotów, zaciągając kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja chwilówek może być bardzo dobrym rozwiązaniem, o ile będzie udzielona na korzystnych warunkach. Jeśli chcesz się pozbyć pożyczek i jednocześnie uniknąć pułapki nadmiernego zadłużenia, wybierz kredyt konsolidacyjny, który jest tani i można go zaciągnąć na odpowiednio długi okres.

Najlepsze są produkty ratalne, które można spłacać przez wiele miesięcy lub nawet lat. Dzięki dłuższemu okresowi kredytowania możesz liczyć na niską wysokość miesięcznych rat, co pozwoli uniknąć Ci kłopotów z ich terminową spłatą. Pamiętaj jednak, że im dłuższy jest okres spłaty, tym większe będą koszty. Z tego względu wybierz produkt najtańszy – najlepsze aktualne oferty wskaże Ci ranking kredytów konsolidacyjnych online.

Zanim zdecydujesz się na konsolidację, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Zaciągnij zobowiązanie tylko wtedy, jeśli masz pewność, że dasz radę spłacić je w wyznaczonych terminach.

Przed złożeniem wniosku o konsolidację chwilówek sprawdź także, czy dana instytucja oferuje taką usługę w odniesieniu do pożyczek pozabankowych. Niestety nie wszystkie banki to umożliwiają (większość konsoliduje wyłącznie produkty bankowe). Możesz jednak skorzystać z pomocy instytucji pożyczkowych, które proponują albo specjalne produkty konsolidacyjne, albo pożyczki ratalne na dowolny cel, które możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%