Zamknij
REKLAMA

Pierwszy smartfon dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

13:48, 30.01.2020 | materiały partnera

W dzisiejszych czasach smartfon to jeden z podstawowych urządzeń, jaki nosi przy sobie większość ludzi, także tych najmłodszych. W domu korzystają ze smartfonów nawet przedszkolaki, a własne telefony ma już większość uczniów szkoły podstawowej. Zakup pierwszego smartfonu dla dziecka to nie lada wyzwanie zarówno finansowe, jak i związane z wyborem odpowiedniego modelu.

W skali globalnej w ostatnim roku średni koszt zakupu smartfonu spadł, natomiast w Polsce tendencja była odwrotna. Średnio na zakup telefonu wydaliśmy 325 USD, czyli około 1,23 tys. zł. Rok wcześniej było to średnio 285 USD (około 1,1 tys. zł). Ten 14-procentowy wzrost cen smartfonów eksperci tłumaczą większymi dochodami Polaków oraz spadkiem innowacyjności producentów aparatów.

Kolejnym powodem zwiększonych wydatków związanych z telefonami jest polityka operatorów telekomunikacyjnych, którzy coraz częściej zamiast oferty „smartfon za 1zł”, proponują sprzedaż ratalną. Średnia cena zakupu telefonu na świecie wynosiła 384 USD. Koszt ten obniżył się o 2% w stosunku do wcześniejszego roku. Tak delikatny spadek może być spowodowany mniejszym popytem na smartfony.

Na rynku globalnym spadła cena urządzeń telefonicznych, jednocześnie sprzedawało się więcej aparatów typu „premium”. Segment drogich telefonów, kosztujących więcej niż 800 USD, odpowiadał za 12% sprzedaży. Wzrósł również udział smartfonów ze średniej półki cenowej (150-400 USD) i objął 46% całkowitej światowej sprzedaży.

– Smartfony to obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń mobilnych. To produkty bardzo praktyczne, nowoczesne i wyposażone w wiele przydatnych funkcji – zauważa ekspert Aasa Polska. – Cena smartfonu jest uzależniona od modelu, producenta, parametrów oraz jakości. Koszt zakupu takiego telefonu rozpoczyna się od 500 zł, jednak górna granica może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Obecnie swoją przygodę z telefonem dzieci rozpoczynają bardzo wcześnie. W wieku 3 lat umieją się nim posługiwać, a stając się uczniami, często mają już własny smartfon. Kupując urządzenie dla swojej latorośli, najczęściej szukamy smartfonu wytrzymałego i z dużym ekranem do gier oraz filmów. Nierzadko trzeba przeznaczyć na taki zakup nawet 2000 zł, a wtedy warto wziąć pod uwagę sfinansowanie telefonu pożyczką na raty przez Internet – doradza ekspert.

Na co zwrócić uwagę, kupując smartfon dla dziecka?

Telefon dla dziecka powinien być wyposażony przede wszystkim w wytrzymały wyświetlacz. To bardzo ważne, ponieważ pomimo zapewnień, że maluch będzie dbał o swoje urządzenie, to jednak istnieje duże ryzyko, że wypadnie mu z plecaka, kieszeni lub podczas zabawy. Szukając odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony w Gorilla Glass w wersji 4 lub 5. Jeśli nie będzie takiego szkła dołączonego do smartfonu, warto zaopatrzyć się w nie dodatkowo. Dobrym pomysłem jest także zakup silikonowego etui, szkła hartowanego lub folii ochronnej.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest pojemność akumulatora. Wybierając telefon dla dziecka, zdecydujmy się na taki z baterią 3000-4000 mAh. Taka pojemność da nam pewność, że smartfon nie rozładuje się w najmniej odpowiednim momencie, na przykład w chwili, gdy chcemy pilnie skontaktować się z dzieckiem.

Smartfon dla dziecka powinien być także wyposażony w lokalizację GPS. Obecnie większość nowoczesnych urządzeń posiada taką funkcję. Zwiększa ona bezpieczeństwo dziecka, a rodzicom dostarcza informacji, gdzie w danej chwili znajduje się ich pociecha. Do telefonu można zakupić smartwatch, który także posiada lokalizację GPS i pozwala się skontaktować z użytkownikiem.

Bardzo ważną funkcją w telefonie jest także Wi-Fi, które pozwala na korzystanie z domowego Internetu bezprzewodowo. To bardzo przydatne dla dzieci, które dużo czasu spędzają w sieci. Kupując smartfon dla dziecka, warto wziąć pod uwagę również procesor i pamięć RAM. Pamiętajmy, że nasze pociechy szybko zainstalują na swoim telefonie mnóstwo wymagających aplikacji i gier, dlatego lepiej zawczasu zadbać o dobre parametry urządzenia.

Jak sfinansować zakup smartfonu dla dziecka?

Obecnie rynek smartfonów jest bardzo bogaty w różne modele. Bez problemu znajdziemy telefony najprostsze z niższej półki do 500 zł, a także modele z lepszymi parametrami w cenie od 1500 do 2000 zł. Jednak pamiętajmy, że gdy wybierzemy najtańszy telefon, to może nie wytrzymać zbyt intensywnego użytkowania przez dziecko. Wybierając urządzenie dla takiego użytkownika, warto zainwestować w droższy, bardziej wytrzymały i lepiej wyposażony smartfon. Niestety, trzeba się przygotować na niemały wydatek. Jak sobie z tym poradzić?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście skorzystanie z odłożonych pieniędzy na telefon. Oszczędzanie wymaga jednak czasu, a dzieci nie należą do cierpliwych. Alternatywą może być sfinansowanie smartfonu pożyczonymi pieniędzmi. Pożyczka 2000 na raty pozwoli na zakup telefonu wyposażonego w dwa aparaty, z wyświetlaczem Full HD, pamięcią RAM 4-6 GB, z Wi-Fi, łącznością zbliżeniową NFC oraz pojemną baterią 4000 mAh. Decydując się na takie rozwiązanie, najlepiej wybrać pożyczkę na raty przez Internet. Wtedy wszystkie formalności załatwimy online i to często tylko na dowód. Cała procedura jest przeważnie szybka i już tego samego dnia możemy otrzymać pieniądze na nasze konto bankowe. To zupełnie bezpieczne rozwiązanie.

Zakup smartfonu dla dziecka to trudne zadanie. Trzeba znaleźć kompromis między przystępną ceną telefonu a obecnością różnych zaawansowanych funkcji. Należy również pamiętać o tym, żeby kontrolować później czas spędzany przez dziecko na smartfonie i interesować się tym, do czego taki telefon jest używany. To dla bezpieczeństwa dziecka.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone