Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać swoje nowe mieszkanie? 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

13:52, 02.04.2020 | materiały partnera

Poszukiwanie nowego mieszkania to nierzadko przeglądanie dziesiątek lub setek ofert różnych deweloperów. Szczególnie w Warszawie, która nieustannie dynamicznie się rozrasta, znalezienie nowego lokum może być trudne. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, możesz skorzystać z naszych wskazówek:

1. Zapamiętuj oferty

Szukając mieszkania przejrzysz wiele różnych ofert. Żeby się w nich nie pogubić, najlepiej jest zrobić tabelę w arkuszu kalkulacyjnym lub na kartce i wypisać w niej najważniejsze parametry, takie jak metraż, liczbę i rodzaj pomieszczeń, cenę za metr, cenę całkowitą, lokalizację, stronę internetową danej oferty (by móc ją później znaleźć) i inne, zależne od preferencji. Niektórzy dodadzą np. garaż w bloku lub balkon jako dodatkowy parametr, dla innych ważniejsze będzie czy w mieszkaniu jest kuchnia, czy aneks kuchenny. Tworząc tabelę zastanów się na czym zależy ci najbardziej i pod jakim kątem chcesz porównywać mieszkania.

2. Kuchnia i łazienka

Porównując mieszkania zwracaj uwagę na to, ile i jakich pomieszczeń jest zaplanowanych w każdym z nich. Zwróć uwagę na wielkość łazienki, a przy okazji zastanów się, czy chcesz w niej umieścić wannę, czy prysznic - wanna zajmuje więcej miejsca, więc i łazienka musi być większa, a to oznacza albo większy metraż mieszkania albo mniejsze pokoje. Z kolei kuchnia może być oddzielnym pomieszczeniem lub aneksem kuchennym w salonie. Obydwa rozwiązania są równie popularne - powinieneś więc wybrać to, które wolisz. Aneks kuchenny pozwala na większą swobodę we wspólnym gotowaniu, jednak może być uciążliwy, jeśli jedna, lecz nie jedyna mieszkająca w domu osoba śpi w pomieszczeniu z aneksem, za to oddzielna kuchnia gwarantuje więcej pomieszczeń, a także lepszą izolację kuchennych zapachów.

3. Sąsiednie osiedla

Łatwo jest ocenić charakter okolicy obserwując sąsiednie osiedla i zabudowę, która dominuje w danej dzielnicy. Firmy deweloperskie w Warszawie budują nowe obecnie nowe bloki na każdym wolnym skrawku gruntu, a człowiekowi z zewnątrz może być trudno ocenić, która dzielnica jest dobra, a która nie. Tak naprawdę każda z nich jest inna. Są miejsca, gdzie przeważają zamknięte strzeżone osiedla wybudowane w ciągu ostatnich trzydziestu lat - tam warto zwrócić uwagę na infrastrukturę, gdyż na Białołęce czy w Wesołej zdarzają się sytuacje, gdy deweloper buduje bloki pośród bloków, bez szkół, przedszkoli, klinik, bibliotek czy nawet sklepów i restauracji.

4. Kondygnacja

Wybierając lokal zwróćmy uwagę na to, na którym piętrze się znajduje. Jeśli w bloku jest winda, chodzenie po schodach nie powinno stanowić problemu dla większości z nas, jednak poza kwestią tego, jak wysoko trzeba wejść do mieszkania, są jeszcze inne sprawy związane z kondygnacją na której jest mieszkanie. Przykładowo mieszkanie na ostatnim piętrze może się bardziej wychładzać i nagrzewać. Z kolei na parterze może się okazać, że przechodnie z ulicy patrzą nam w okna. Na niższych piętrach - parterze czy pierwszym - hałasy z zewnątrz, takie jak choćby rozmowy ludzi na zewnątrz, mogą okazać się uciążliwe.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop