Zamknij
REKLAMA

Co zrobić kiedy siadają amortyzatory?

12:33, 28.04.2020 | materiały partnera

Dopóki auto działa sprawnie, możemy cieszyć się w pełni komfortem jazdy, bezpieczeństwem i brakiem niepotrzebnych wydatków. Niestety, ale samochód to skarbonka bez dna, dlatego też kiedy coś się w nim psuje, wówczas zaczynamy się martwić. Wizyty u mechanika, brak komfortu jazdy, wydatek, często naprawdę spory. Tworzących się problemów jest co niemiara.

Jedną z kwestii, jakie pojawiają się bardzo często stanowią amortyzatory. To właśnie one wymagają często wymiany, bowiem komfort jazdy w takich przypadkach, a do tego bezpieczeństwo osób w samochodzie i innych uczestników ruchu jest naprawdę zachwiana. Kiedy amortyzatory wymagają wymiany? Ile to kosztuje? Gdzie znaleźć dobry warsztat samochodowy?

Czym są amortyzatory?

Amortyzatory to jeden z elementów zawieszenia samochodu, który współpracuje ze sprężyną. To właśnie dzięki nim koła odpowiednio trzymają się podłoża, ale jednocześnie i pozwalają zachować stabilność. Działanie amortyzatorów www.cemot.pl ma dwojakie znaczenie. To wszystko więc sprawia, że im większa jest siła tłumienia, tym większy jest komfort jazdy, ale jednocześnie i następuje mniejsza stabilność samochodu. Chcąc więc uzyskać jak najlepsze z możliwych rozwiązań, montując odpowiednie amortyzatory, samochody powinny posiadać więc takie rozwiązania, które wykazują właściwości tłumienia, ale jednocześnie i pozwalają uzyskać komfort jazdy, jak również i pożądane bezpieczeństwo, na jakim powinno tak naprawdę zależeć każdemu. Od amortyzatorów w dużej mierze zależy przede wszystkim przyczepność kół do podłoża, a więc panowanie kierowcy nad torem jazdy, jak również i sama długość hamowania samochodu. Mały element zawieszenia, a może mieć on niezwykle istotne znaczenie, jeśli chodzi o naszą jazdę na każdym pokonanym kilometrze.

Jak często zużywają się amortyzatory?

Jak każda część w samochodzie, tak również i amortyzatory tracą swoje właściwości i wymagają one wymiany. Jeśli amortyzatory są zużyte, nie spełniają swoich zadań i nie wykazują takiej sprawności, jaką powinny mieć. Jeśli chodzi o czas zużywania się amortyzatorów, przyjmuje się, że średnio powinny być one wymieniane co około 60 - 80 tysięcy kilometrów. Niestety, ale jakość polskich dróg pozostawia wiele do życzenia, a to sprawia, że taka wymiana amortyzatorów musi następować stosunkowo wcześniej, niż na przykład u naszych zachodnich sąsiadów. Co ważne, amortyzatory warto kontrolować, jeśli chodzi o stopień ich sprawności. Co więc warto robić? Na pewno kontrolować ich zużycie średnio co około 20 tysięcy kilometrów lub jeśli jeździmy rzadziej, co 1 - 2 lat. W ten sposób będziemy mieli pewność, że jakość jazdy i nasze bezpieczeństwo na drodze jest w pełni zachowane. W zwykłych warsztatach samochodowych nie sprawdzimy dokładnie jakości i działania amortyzatorów. Jeśli jednak wybierzemy odpowiednią stację diagnostyczną, ta wykorzystując odpowiednie urządzenia, będzie w stanie dokonać bardziej profesjonalnego, dokładnego pomiaru, wykorzystując w tym celu specjalistyczną aparaturę pomiarową.

Wyniki badań działania amortyzatorów

Jeśli poddamy nasze amortyzatory ocenie, otrzymamy specjalny wynik badania, który będzie określał skuteczność lub też brak skuteczności działania amortyzatorów. Patrząc na wyniki, określane są one w procentach. Procenty te oznaczają skuteczność tłumienia, ale nie ukazują one stopnia ich zużycia. Każdy amortyzator bada się oddzielnie. Co oznaczają dane procenty? Jeśli wynik wskazuje powyżej 75%, oznacza to że amortyzatory są w dobrym stanie, a ich wymiana nie jest konieczna. Wartości między 30 - 40% oznaczają już ich zużycie i wtedy wymiana amortyzatorów

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop