Zamknij
REKLAMA

Jak zostać architektem?

14:01, 11.05.2020 | materiały partnera

Jednym z ciekawych i pożądanych zawodów jest architekt. Tutaj można liczyć na wynagrodzenie powyżej 5 tys. złotych, czyli w granicach 8200 zł brutto. Oczywiście zanim będzie można liczyć na zlecenia i profity trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie. Najlepiej ukończyć studia wyższe na kierunku architektura. Są dwie drogi: politechnika albo wyższa szkoła artystyczna. W takich placówkach można zdobyć tytuł magistra.

Dlaczego praca architekta jest niezwykle odpowiedzialna?

Oczywiście do wykonywania pomiarów niezbędnych do sporządzenia projektu mostu czy budynku konieczne są konkretne umiejętności i znajomość programów dedykowanych architektom. Tutaj jeden błąd może być brzemienny w skutkach, dlatego obciążenie śniegowe w przypadku dachu, a także grubość ściany nośnej muszą być zgodne z prawem budowlanym oraz panującymi na danym terenie warunkami. Podobnie rzecz ma się z obciążeniem mostów.

Architekt - co poza studiami?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że aby móc zostać architektem należy zdać egzamin teoretyczno-praktyczny, a bezpośrednio po studiach także odbyć staż w biurze architektonicznym. Dopiero po zdobyciu 3 letniego doświadczenia na stażu można przystąpić do egzaminu. Wtedy można liczyć na otrzymywanie bardziej prestiżowych zleceń w ramach wykonywanej pracy. Po stażu można starać się o zatrudnienie w tej samej firmie albo szukać innych możliwości na rynku pracy. Architekt z uprawnieniami może również rozpocząć własną działalność gospodarczą. Warto wiedzieć, że architekt powinien znać przepisy dotyczące prawa budowlanego i te zagadnienia obejmuje egzamin. Wymagania są restrykcyjne, a po zdaniu egzaminu architekt musi zapisać się do jednej z Izb architektów, właściwej dla miejsca zamieszkania. Takie członkostwo wymaga uiszczania miesięcznych opłat, ale jest niezbędne. Warto zwrócić uwagę, że trud zdobywania uprawnień jak najbardziej się opłaca, zważywszy na dobre (wspomniane 8200 zł brutto) zarobki w tym zawodzie.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop