Zamknij
REKLAMA

Płyta indukcyjna w kuchni - czy warto ją wybrać zamiast tradycyjnej kuchenki?

12:13, 25.08.2020 | materiały partnera

Wyposażenie kuchni to bardzo ważny element całości aranżacji naszego domu. W końcu zależy nam na tym, aby sprzęt był trwały, posłużył przez wiele lat, ale również żeby był estetyczny i ułatwiał nam gotowanie. Płyty indukcyjne świetnie wpasowują się w taką listę wymagań, będąc jednocześnie bardzo minimalistycznymi w wyglądzie i łącząc w sobie oszczędność energii z szybkim i efektownym grzaniem. Czy warto zdecydować się na jedną w zamian za tradycyjną kuchenkę gazową? Czym płyta indukcyjna różni się od ceramicznej?

1. Jak działa płyta indukcyjna?

2. Jakie naczynia trzeba mieć do płyty indukcyjnej?

3. Jakie funkcje są godne uwagi?

 

Jak działa płyta indukcyjna?

Chociaż płyta indukcyjna wygląda podobnie do ceramicznej i również opiera się o energię elektryczną, to jej działanie jednak nieco się różni. Ze względu na swoją konstrukcję jest ona w stanie generować szybkozmienne pole magnetyczne, które po postawieniu garnka na palniku sprawia, że wytwarzana jest energia cieplna. Co istotne, działanie to natychmiast zanika zaraz po tym jak zdejmiemy naczynie z pola grzewczego, dzięki czemu indukcja jest rozwiązaniem bezpiecznym i ryzyko poparzenia się jest minimalne. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: http://em.kielce.pl/ciekawostki/37953-plyta-indukcyjna-wady-i-zalety-czy-warto-sie-na-nia-zdecydowac-material-partnera.

Jakie naczynia trzeba mieć do płyty indukcyjnej?

Aby wymiana ciepła mogła zajść, potrzebujemy odpowiednich naczyń. Dokładniej chodzi o ich dno - by garnki nadawały się do gotowania na płycie indukcyjnej muszą być wyposażone w ferromagnetyczne dno, które umożliwia im pobranie ciepła z płyty. W sytuacji, gdy postawimy zwykły garnek na jej powierzchni, czujniki pola grzewczego po prostu go nie wykryją i nie będziemy w stanie nic ugotować. Chociaż kiedyś naczynia do płyt indukcyjnych były dużo droższe względem standardowych, to obecnie różnice w cenach nie są już aż tak duże co sprawia, że płyta indukcyjna jest bardziej przystępna.

Jakie funkcje są godne uwagi?

Godną uwagi opcją, na jaką warto zwrócić uwagę jest blokada rodzicielska - dzięki temu mamy pewność że nasza pociecha nie włączy urządzenia bez naszej wiedzy. Do innych wartościowych opcji zaliczyć można również funkcję PowerBoost umożliwiającą znaczące przyspieszenie zagotowania wody, a także podświetlana krawędź co ułatwi pracę wieczorami. Płyty posiadają również tę właściwość, że ich powierzchnia poza polami grzewczymi nie nagrzewa się podczas pracy, dzięki czemu możemy uniknąć wielu przypadkowych oparzeń.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop