Zamknij

Listwy przypodłogowe - konieczność czy zbędny dodatek?

09:33, 04.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:33, 04.09.2020

Z niektórych elementów wykończenia nie warto rezygnować. Detale mają ogromny wpływ na odbiór oraz funkcjonalność całego wnętrza. Z tego powodu zdecydować się na listwy przypodłogowe, dzięki którym pomieszczenia prezentować będą się elegancko przez długi czas.

1. Czy listwy przypodłogowe są niezbędne w każdym domu?
2. Z jakiego materiału listwy wybrać?
3. Jak dobrać listwy przypodłogowe do wnętrza?

Czy listwy przypodłogowe są niezbędne w każdym domu?


Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy listwy przypodłogowe są niezbędnym elementem wykończenia domu i mieszkania. I chociaż ten dodatek można pominąć, wiele argumentów wskazuje za tym, że nie warto tego robić. Listwy przypodłogowe pełnią bowiem wiele funkcji, dzięki którym pomieszczenie prezentuje się elegancko przez wiele lat. Przede wszystkim chronią ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, np. podczas odkurzania lub mycia podłóg. Zapobiegają również dostaniu się wody pod podłogę, a tym samym zgromadzeniu się wilgoci i odkształcaniu paneli i innych nawierzchni.

Listwy stosowane są również do maskowania szczeliny dylatacyjnej. Oprócz tego pomagają w rozprowadzaniu kabli w pomieszczeniach. Dzięki listwom nieestetycznie wyglądające kable i złączki będą ukryte. Nie jest konieczne również używanie przedłużaczy, aby cieszyć się dostępem do energii elektrycznej w różnych częściach domu.

Z jakiego materiału listwy wybrać?


Materiał listwy przypodłogowej powinien być dopasowany do rodzaju nawierzchni podłogi, a także ogólnej aranżacji wnętrza. Popularnością cieszą się elementy wykonane z drewna, forniru, płyt MDF lub poliuretanu.
Listwy z MDF dobrze prezentują się w eleganckich i minimalistycznych wnętrzach. Są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto można malować je na różne kolory. Nowoczesny wygląd wnętrzom dodadzą natomiast listwy z aluminium lub metalu.


Istotny jest również kolor dodatku. Na rynku dostępne są listwy w różnych kolorach oraz formach. Warto dopasować je do koloru podłogi lub ściany. Inny sposób doboru to wybór modelu kontrastującego z kolorystyką pomieszczenia.


Przy kupnie listwy przypodłogowej warto pamiętać, że oprócz pełnienia funkcji ochronnej i maskującej, odgrywać może również role estetycznego dodatku.

Jak dobrać listwy przypodłogowe do wnętrza?


Listwy przypodłogowe powinny być dobierane do wymiarów wnętrza, a także grubości szczeliny dylatacyjnej. W wyższych pomieszczeniach sprawdzą się dobrze wysokie listwy. W przypadku niskich wnętrz listwy nie powinny być zbyt duże, tak aby wizualnie nie pomniejszyć pomieszczenia. Najczęściej wybierane są modele o wysokość 8-12 cm i grubość: 12/16/18 mm.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%